Wosk pszczeli w kosmetykach używany jest bardzo często, jako naturalny zamiennik sztucznych emulgatorów i naturalny konserwant. Od lat trwają badania w dziedzinie kosmetologii, by jak najlepiej wykorzystywać jego potencjał w produktach upiększających. Czy każdy może stosować kosmetyki z tą substancją? I czy ma ona jakieś dodatkowe właściwości, które przysłużą się Twojej skórze?
Właściwości wosku pszczelego
Upiększające właściwości wosku pszczelego znane były już w starożytności. Nasze babcie stosowały go właściwie na każdy rodzaj skóry – jako lek na dolegliwości dermatologiczne lub kosmetyk oczyszczający twarz.
Lata doświadczeń w wykorzystaniu tego niepozornego składnika sprawiły, że dziś pszczeli wosk sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry, ale jest też ważnym elementem tzw. kolorowych kosmetyków do makijażu. Nadaje im odpowiednią konsystencję, dzięki czemu łatwiej rozprowadzają się na skórze i przedłuża ich trwałość. Coraz chętniej korzystają z niego również lekarze, jako remedium na owrzodzenia skóry i „przyspieszacz” w leczeniu ran.
Wosk pszczeli w kosmetyce
Dekady temu wosk stał się jednym z ulubionych składników producentów kosmetyków. Dzięki temu, dziś możesz dosłownie na własnej skórze poczuć jego naturalną moc.
Krem z woskiem pszczelim pomoże Ci nawilżyć przesuszone obszary skóry, wzmocni ją odmładzającą witaminą A, złagodzi podrażnienia oraz zmniejszy uczucie swędzenia. Znajdziesz go też m.in. w szminkach, balsamach do ust, kremach do rąk, produktach do depilacji lub stylizacji włosów, cieniach do powiek i tuszach do rzęs.
Wosk nie tylko spaja i nadaje charakterystyczną „gęstość” kosmetykom, ale wzmacnia też ich działanie pielęgnacyjne. Dzięki niemu puder, pomadkę czy cień do oczu możesz nakładać wygodniej i cieszyć się efektem dłużej, niż w przypadku produktów do makijażu bez wosku pszczelego.
Jakie efekty dają kosmetyki zawierające wosk pszczeli?
Kosmetyki, które zawierają wosk pszczeli – ze względu na jego właściwości natłuszczające i regenerujące – świetnie sprawdzą się w przypadku popękanych pięt, spierzchniętych ust, zrogowaciałej skóry łokci i kolan.
Po kremy i peelingi z jego dodatkiem mogą też sięgać osoby zmagające się z owrzodzeniami, łuszczycą czy trądzikiem. Niewielka ilość wosku nie zatyka porów i nie powoduje stanów zapalnych pod powierzchnią skóry, dzięki czemu jest „bezpieczniejszy” dla ciała dotkniętego chorobą niż popularne, tłuste olejki do pielęgnacji.
Składnik ten łagodzi też podrażnienia po i w trakcie depilacji wrażliwych stref ciała (np. okolic bikini, ust, czy obszaru wokół brwi).
Krem z woskiem pszczelim pomoże nawilżyć przesuszoną skórę i utworzy na jej powierzchni niewidoczny film, który chroni twarz przed mrozem, wiatrem i zanieczyszczeniami powietrza.
Składnik ten znajdziesz ponadto w wielu kosmetykach do pielęgnacji i stylizacji włosów. Umiejętnie nakładane produktów w jego dodatkiem pomoże podkreślić kształt fal i loków, wygładzi niesforne pasma, doda im blasku i ujarzmi rozdwajające się końcówki.
Czy wosk pszczeli nadaje się dla każdego?
Wosk pszczeli to jeden z najbardziej uniwersalnych, naturalnych kosmetyków. Dobrze działa na wszystkie odmiany skóry – od wrażliwej po nawet mocno przesuszoną. Jeśli jednak chcesz dobrać kosmetyk idealnie skrojony na miarę swoich potrzeb, zapytaj o radę dermatologa. Pamiętaj, by przed nałożeniem produktu z pszczelim woskiem warto zrobić test na fragmencie skóry. Jeśli masz tendencję do alergii, ten składnik kosmetyków może Cię uczulić.