Wypadanie rzęs przyczyny które możesz ograniczyć

Oko ludzkie jest otoczone przez 90 do 150 rzęs i może mieć różny wygląd. Rzęsy chronią oko przed kurzem, płynami i ogólnymi zanieczyszczeniami. Bez względu na to, czy wypadają, są przerzedzone, czy łamliwe, rzęsy pełnią ważną funkcję. Problem ten nie ogranicza się jednak do rzęs. Ludzie również tracą rzęsy z różnych powodów, w tym z powodu naturalnego starzenia się, trichotillomanii, stosowania zalotki do rzęs i innych przyczyn.

Naturalne starzenie się

Jeśli zastanawiasz się, czy naturalne starzenie się powoduje wypadanie rzęs, jesteś we właściwym miejscu. Rzęsy wypadają naturalnie od jednego do pięciu razy dziennie, a proces ten przebiega w sposób naturalny. Są one wymieniane mniej więcej w takim samym tempie, jak włosy na głowie, więc to zupełnie normalne, że codziennie tracimy od jednej do pięciu rzęs. Istnieją jednak inne powody, dla których rzęsy mogą zacząć wypadać.

Utrata rzęs jest wskaźnikiem poważniejszego problemu zdrowotnego niż tylko starzenie się. Rzęsy mogą być nie tylko oznaką ukrytego problemu zdrowotnego, ale również mogą być kłopotliwe. Rzęsy mają za zadanie chronić oczy przed brudem i zanieczyszczeniami, które mogą powodować urazy lub infekcje. Organizacja AAO wymienia kilka możliwych przyczyn, dla których rzęsy wypadają szybciej niż zwykle. Poniżej wymieniono niektóre z przyczyn wypadania rzęs.

Zapalenie brzegów powiek

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania rzęs jest stan zwany zapaleniem brzegów powiek. Stan ten jest spowodowany nadprodukcją oleju przez gruczoły Meiboma w powiece. Ta tłusta wydzielina następnie wysycha i łuszczy się na rzęsach. Może to również prowadzić do nawracających ataków różowego oka. Objawy zapalenia brzegów powiek obejmują zaczerwienienie, swędzenie i łuski na powiekach.

Zapalenie powiek powoduje, że w kącikach oczu zbiera się wydzielina na bazie śluzu. Zazwyczaj jest to spowodowane alergią, ale w niektórych przypadkach może to być spowodowane przewlekłym zapaleniem brzegów powiek. Oprócz wypadania rzęs, stan ten może również prowadzić do owrzodzeń rogówki. Ciepły, wilgotny ręcznik jest doskonałym domowym lekarstwem na zapalenie brzegów powiek.

Objawy zapalenia brzegów powiek obejmują swędzenie i łuszczenie się powiek, które mogą się sklejać. W niektórych przypadkach pacjenci mogą budzić się ze skorupkami na rzęsach i brzegach powiek. Wydzielina z oka może mieć kolor żółty lub zielony. W oku może występować uczucie ziarnistości lub suchości. W ciężkich przypadkach mogą zostać przepisane antybiotyki. Zapalenie brzegów powiek nie zagraża jednak życiu.

Podkręcacze rzęs na gorąco

Jeśli zauważyłaś, że Twoje rzęsy przestały rosnąć, być może używałaś podkręcaczy rzęs na gorąco, aby im pomóc. Choć nie rozwiążą one całkowicie problemu, mogą pomóc Ci je ułożyć i uniknąć łysych miejsc. Ale jak używać ich bezpiecznie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

Podczas korzystania z podgrzewanych zalotek pamiętaj, aby przed ich użyciem usunąć cały makijaż oczu. Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli zastosujesz ją po uprzednim usunięciu makijażu. W przeciwnym razie na powiekach pozostaną grudki tuszu do rzęs. Ale nie martw się, to nadal świetna opcja! Jeśli tylko dobrze wyczyścisz poduszeczki zalotki, będziesz w stanie uzyskać niesamowite rezultaty.

Podgrzewana zalotka do rzęs pomoże Ci uzyskać rzęsy pełne objętości. Posiada ona dwa ustawienia temperatury – jedno dla cienkich rzęs, a drugie dla grubszych. A ponieważ nagrzewa się równomiernie, można jej używać także do przedłużania rzęs. Wbudowana lampka LED ułatwia aplikację. Ponadto w zestawie znajduje się akumulator. Możesz go nawet używać jako lusterka do makijażu!

Wypadanie rzęs

Dwunastoletni chłopiec miał wypadające bez wyraźnego powodu rzęsy. Wcześniej u dziecka występowało nocne moczenie nocne, ale ostatnio jego epizody były rzadsze. Za miesiąc chłopiec miał wyjechać na wycieczkę szkolną. Tego dnia chłopiec nie był w szkole i zaczął wykazywać objawy jej unikania. Był leczony preparatami stosowanymi miejscowo, ale problem nie ustępował.

Zaburzenie to może być również nazywane obfitym lub wyrywaniem włosów i u niektórych osób ma podłoże genetyczne. W większości przypadków choroba zaczyna się we wczesnym okresie dojrzewania lub później w dzieciństwie. W celu leczenia tego zaburzenia opracowano różne terapie. Obecnie nie ma lekarstwa na trichotillomanię, ale dostępne są metody leczenia. Osobom cierpiącym na to zaburzenie zaleca się szukanie profesjonalnej pomocy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *