Zatuszuj oczy pandy, czyli sposób na sińce pod oczami

Co powoduje powstawanie sińców pod oczami? Przyczyną może być wiele różnych rzeczy. Uraz sportowy, uraz przedramienia lub złamanie kości twarzy mogą spowodować siniaki pod oczami. Przyczyną siniaka może być także uraz sportowy, który nazywany jest krwotokiem podspojówkowym. Niezależnie od przyczyny, istnieją sposoby na jego leczenie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z tą powszechną dolegliwością.

Siniaki powstają w wyniku urazów przedramion, nóg i stóp

Siniaki są powszechne wśród starszych osób dorosłych. Drobne urazy tych części ciała zwykle powodują powstawanie siniaków łatwiej niż urazy innych części ciała. Z wiekiem skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna. Zmniejsza się także ilość tłuszczu pod skórą, co zmniejsza efekt amortyzacji. Siniaki mogą być również skutkiem pewnych schorzeń, takich jak niedobór witaminy C lub zaburzenia krwawienia. Niektóre leki również mogą przyczyniać się do łatwego powstawania siniaków.

Siniaki powstają w wyniku krwawienia z pękniętych naczyń krwionośnych. Pierwszy wygląd siniaka jest zazwyczaj czerwony lub purpurowy. W rzadkich przypadkach może być ciemnofioletowy lub brązowy. Gdy jest jeszcze świeży, może być tkliwy. Jeśli siniak jest spuchnięty, może to być krwiak (obrzęk krwi). Podczas wizyty u lekarza, lekarz zleci badania krwi w celu ustalenia przyczyny powstawania krwiaków.

Pomimo, że siniaki będą przechodzić przez różne etapy gojenia, najwcześniejszym sposobem leczenia siniaka jest przyłożenie lodu. Zastosowanie okładu z lodu może zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Zawinięcie okładu z lodu w ściereczkę pomoże zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu skóry. Należy również unikać przykładania lodu bezpośrednio do siniaka.

Siniaki są bolesne, dlatego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy zwrócić się o pomoc lekarską. W przypadku zauważenia ciemnego lub niebieskiego siniaka na nodze należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć obecność żylaków. Zakrzepica żył głębokich (DVT) jest poważnym zakrzepem krwi. Jeśli wystąpi na przedramionach, zakrzep może przedostać się do płuc i spowodować zatorowość płucną.

Wykrwawienie podspojówkowe

Siniec jest zwykle spowodowany pęknięciem naczynia krwionośnego w oku. Może to być wynikiem uderzenia w oko podczas snu. Ważne jest, aby od razu udać się do lekarza, aby wykluczyć poważniejsze schorzenie. Na szczęście, wiele krwotoków podspojówkowych nie jest poważnych i ustępuje samoistnie w ciągu dwóch tygodni. Jednak u niektórych pacjentów mogą pojawić się siniaki na innych częściach ciała, zwłaszcza jeśli przyjmują oni leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe. Zaczerwienienie i swędzenie są tymczasowe, ale mogą powrócić w późniejszym czasie.

Często krwotok podspojówkowy ustępuje samoistnie po kilku godzinach. Jeśli jednak wystąpi ból, obrzęk lub zauważysz, że miejsce krwawienia stało się żółte, powinieneś natychmiast udać się do lekarza. Ponadto, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z widzeniem, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Czasami problem może spowodować pęknięcie naczynia krwionośnego.

Spojówka jest cienką, przezroczystą warstwą tkanki, która pokrywa oko i wyściela wewnętrzną stronę obu powiek. Krwotok podspojówkowy, jak również krwotok podspojówkowy, jest spowodowany pęknięciem naczynia krwionośnego między spojówką a leżącym u jej podłoża schematem. Może to skutkować tymczasowym siniakiem pod okiem.

Jeśli zauważysz czerwoną plamkę na białku oka, to prawdopodobnie masz krwotok podspojówkowy. Ten rodzaj krwawienia występuje, gdy maleńkie naczynie krwionośne pęka pod przezroczystą powierzchnią oka. Sinienie nie powinno powodować bólu, wydzieliny ani zmian w widzeniu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one wskazywać na poważniejsze schorzenie.

Siniaki po złamaniu kości twarzy

Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu siniaka pod okiem, może to być znak, że jego oko uległo urazowi. Objawami stłuczenia pod okiem są ból i opuchlizna. Konieczne może być zabezpieczenie chorego oka maską lub zimnym okładem. Ważne jest, aby monitorować stan dziecka i nie dopuszczać do pocierania lub poruszania głową. Jeśli stwierdzono złamanie kości twarzy, lekarz zleci wykonanie zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej. W tym czasie mogą zostać przepisane leki przeciwbólowe i leki z grupy NLPZ. Odpoczynek jest również niezbędny, aby przyspieszyć powrót do zdrowia.

Złamaniom kości twarzy często towarzyszy pierścień bólu wokół oka. Jest to objaw poważniejszego urazu. Siniaki spowodowane złamaniami twarzy pojawiają się zwykle wokół powiek i na podbródku. Ponadto siniaki powstałe w wyniku złamań twarzy są częstsze niż te spowodowane urazem głowy.

Siniaki mogą być spowodowane różnymi schorzeniami. Niektóre z nich są poważne i mogą prowadzić do powstania zagrażających życiu krwiaków. Niemniej jednak, samoistne sińce pod oczami mogą być również wynikiem złamania kości twarzy lub poważniejszego krwawienia wewnętrznego. Siniaki są oceniane w skali od 0 do 5, w zależności od rodzaju urazu i nasilenia krwawienia. Prawdopodobieństwo wystąpienia siniaków zależy od kilku czynników, w tym wieku, płci i innych czynników.

Złamanie twarzy może również spowodować wybroczyny okołoustne. Stan ten jest zwykle spowodowany wynaczynieniem krwi w skórze okołooczodołowej i tkankach podskórnych wokół oka. Do objawów ekchymozy okołoruchowej należą „szopowe oczy” i „objaw pandy”. W zależności od przyczyny, samoistne siniaki pod okiem mogą być czarne lub zielone.

Siniaki po urazie sportowym

Siniaki pod oczami mogą być spowodowane przez kilka czynników, w tym uraz sportowy, uraz lub przemoc fizyczną. W zależności od rodzaju siniaków, niektóre z nich mogą zagrażać życiu, inne zaś mogą być niegroźne. Na szczęście istnieje kilka sposobów leczenia siniaków. Jedną z nich jest przykładanie zimnego okładu lub uniesienie siniaka powyżej serca w celu zmniejszenia obrzęku. Zapobiega to również gromadzeniu się krwi i powoduje szybsze gojenie się siniaka.

Siniaki wokół oka mogą wyglądać podobnie do czarnego oka. Po uderzeniu przedmiot rozbija delikatne naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą, powodując czarne lub niebieskie przebarwienie w oczodole lub wokół powieki. Stłuczenia wokół oka mogą być poważniejsze, a w najgorszym wypadku wymagają pomocy lekarskiej. Siniaki wokół oka mogą być bardzo kłopotliwe, dlatego w przypadku ich zauważenia należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Objawy przypadkowych siniaków mogą być związane z chorobami podstawowymi, lekami lub niedoborami składników odżywczych. Osoby ze skłonnością do krwawień mogą przyjmować leki rozrzedzające krew, aby leczyć swój problem. Ponieważ krew naturalnie krzepnie, aby się chronić, leki te mogą powodować nadmierne gromadzenie się krwi pod skórą. Niektóre osoby mogą również cierpieć na chorobę genetyczną zwaną hemofilią lub chorobę Willebranda.

Mimo powszechnego wyglądu, lekarz może wymagać wykonania badań radiologicznych w celu zdiagnozowania potencjalnego krwiaka w tkankach pod skórą. Jeśli jednak siniaki powodują ból lub ograniczają funkcjonalność, lekarz najprawdopodobniej zaleci odpowiednie postępowanie. Powinien to jednak zrobić tylko wtedy, gdy objawy są związane z chorobą podstawową.

Siniaki z oka szopa

Siniaki spowodowane przez wściekłe zwierzę nie są wynikiem złamania kości, ale są spowodowane innymi przyczynami. Jeśli masz sińce pod oczami, istnieje wiele możliwych przyczyn ich powstawania. W tym artykule omówimy kilka najczęstszych z nich. Dowiesz się również, co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz, że masz szopowate oczy.

Siniaki spowodowane przez wściekłe zwierzę mogą być sygnałem ostrzegawczym ukrytych schorzeń. Często szopowate oczy są objawem złamania podstawy czaszki i rozsianej nerwiakowłókniakowatości. Stan ten charakteryzuje się triadą kliniczną, która obejmuje obrzęk, opuchliznę i zasinienie wokół oka.

Siniaki w oku wściekłego zwierzęcia mogą być spowodowane urazem głowy, oparzeniami słonecznymi lub innymi urazami. Chociaż nie ma lekarstwa na tę przypadłość, najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Dbaj o siebie i unikaj czynności, które mogą spowodować uraz głowy. Podczas ćwiczeń zachowaj ostrożność i dbaj o nawodnienie organizmu. Przekonasz się, że zapobieganie stłuczeniom szopskiego oka jest łatwiejsze, niż myślisz.

Jeśli podejrzewasz u siebie szopskie oko, jak najszybciej udaj się do lekarza. Istnieją poważne powikłania, które mogą wystąpić w wyniku szopskiego oka, w tym krwawienie do oczu i mózgu. Pęknięcie czaszki może być śmiertelne, dlatego w przypadku zauważenia zasinienia pod okiem należy zgłosić się do lekarza. Im szybciej zostaniesz poddany leczeniu, tym większa szansa na wyzdrowienie i zmniejszenie ryzyka.

Oprócz urazów głowy, należy również uważać na urazy twarzy. Złamany nos lub kość policzkowa mogą być przyczyną szopowego oka. Czasami na pojawienie się siniaków trzeba poczekać kilka dni, ale należy je natychmiast leczyć. Szopowate oko może być również oznaką chorób ogólnoustrojowych. Jednym z takich schorzeń jest amyloidoza pierwotna, która powoduje odkładanie się nieprawidłowego białka w tkankach. Może ono osłabiać naczynia krwionośne i sprawiać, że stają się one podatne na pękanie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *