Co na rozdwajajace Sie Paznokcie – sprawdzone sposoby i witaminy

Możesz się zastanawiać: „Co zrobić z rozdwajającymi się paznokciami?”. Cóż, być może brakuje Ci składnika odżywczego, który jest kluczowy dla zdrowego wzrostu paznokci. Często jest to niedobór witaminy B-12, żelaza, białka lub biotyny. Oto kilka rozwiązań, które pomogą ci przywrócić prawidłowy wzrost paznokci. Poniżej wymieniono niektóre z najlepszych sposobów leczenia rozdwajających się paznokci. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby uzyskać zdrowe paznokcie i utrzymać je w takim stanie.

Niedobór witaminy B-12

Niedobór witaminy B-12 może prowadzić do powstawania grzbietów na paznokciach. Na szczęście terapia witaminą B12 może pomóc odwrócić te objawy. Pokarmy bogate w tę witaminę to m.in. owoce morza, żywność wzbogacona i orzechy. Jeśli jednak dojdzie do rozdwajania się paznokci, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Poniżej wymieniono kilka produktów, które należy spożywać w przypadku niedoboru tej witaminy.

Niedobór witaminy B12 może powodować łamliwość paznokci i inne objawy anemii. Paznokcie z niskim poziomem witaminy B12 mogą nabrać brązowego lub niebieskiego koloru. Inne objawy niedoboru witaminy B12 to niedokrwistość, duszności, zawroty głowy i osłabienie mięśni. W rzadkich przypadkach może to nawet prowadzić do śmierci. Na szczęście terapia suplementacyjna witaminą B12 może szybko i łatwo rozwiązać ten problem.

Brak żelaza

Jedną z najczęstszych oznak niedoboru żelaza są uniesione grzbiety na paznokciach. Dzieje się tak dlatego, że paznokcie zawierają warstwy białkowe, które pomagają chronić tkanki miękkie, w tym skórę i paznokcie. Bez wystarczającej ilości żelaza paznokcie stają się słabe i łatwo się łamią. Niedobór żelaza może również prowadzić do zimnych dłoni i stóp, które są powszechne u osób z niedoborem żelaza.

Jeśli masz niski poziom żelaza, możesz mieć wiele innych objawów. Należą do nich łamliwe paznokcie, częste infekcje i zmęczenie. Dobra wiadomość jest taka, że niski poziom żelaza można leczyć, przyjmując suplementy żelaza. Niezależnie od tego, czy cierpisz na niedobór składników odżywczych, czy po prostu stosujesz niewłaściwą dietę, problem można rozwiązać. Twoje paznokcie mogą być również oznaką innego problemu zdrowotnego, takiego jak choroba tarczycy.

Niedobór biotyny

Wielu dermatologów uważa, że najważniejszym składnikiem odżywczym dla mocnych, zdrowych paznokci jest białko. Biotyna, znana również jako witamina B-5, znajduje się w wielu różnych produktach spożywczych i wiąże się z białkami w organizmie. Niedobory biotyny prowadzą do łamliwych, rozdwajających się paznokci i innych problemów. Niskie spożycie witaminy D również może przyczyniać się do rozdwajania paznokci. Problem ten może jednak rozwiązać suplement diety zawierający biotynę.

Choć niedobór biotyny może prowadzić do rozdwajania się i łamliwości paznokci, w większości przypadków nie jest on spowodowany niedoborem witaminy. W niektórych przypadkach mogą one być spowodowane nadmiernym narażeniem na działanie wody lub niektórych substancji chemicznych, w tym lakieru do paznokci. Jednak niektóre niedobory biotyny mogą powodować rozdwajanie się lub łamliwość paznokci. Leczenie jest zazwyczaj proste i polega na przyjmowaniu suplementu biotyny.

Niedobór białka

Rozdwajające się paznokcie mogą być oznaką anemii lub niedoboru składników odżywczych. Jeśli masz łamliwe paznokcie, przyczyną jest prawdopodobnie brak biotyny, białka występującego w żółtkach jaj. Brak biotyny osłabia warstwy białkowe pod linią skóry, powodując odwarstwianie się paznokci od łożyska. Może to być również oznaką choroby podstawowej, takiej jak zaburzenia pracy tarczycy. Zaburzenia tarczycy mogą powodować, że łamliwe paznokcie stają się oznaką anemii.

Jeśli masz rozdwajające się paznokcie, lekarz może zasugerować, że masz niedobór biotyny, witaminy, która pomaga organizmowi wykorzystywać białka, tłuszcze i węglowodany. W zależności od przyczyny, możesz potrzebować zaledwie 30 mikrogramów biotyny dziennie. Chociaż w magiczny sposób nie sprawi ona, że paznokcie staną się mocniejsze z dnia na dzień, spożywanie zalecanej dziennej dawki może pomóc w rozwiązaniu problemu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *