Piękne stopy cały rok, czyli sposoby na pękające pięty

Jeśli cierpisz z powodu suchych, popękanych pięt, masz do dyspozycji wiele sposobów leczenia. Możesz użyć parafiny, oleju kokosowego, bandaży w płynie i dostępnych bez recepty środków nawilżających. Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać odpowiedni sposób leczenia Twojego problemu. Zanim rozpoczniesz leczenie, upewnij się, że wiesz, jakiego rodzaju pielęgnacji wymagają Twoje pięty. Jeśli masz suche, popękane pięty, powinieneś unikać silnych mydeł, które mogą dodatkowo wysuszyć skórę.

Parafina

Zastosowanie parafiny na popękane pięty to świetny sposób na wyleczenie problemu. Parafina jest naturalnym emolientem, który zmiękcza skórę i poprawia krążenie krwi. Rozgrzej parafinę w podwójnym kotle, a następnie zanurz w niej stopy. Powtarzaj tę czynność siedem lub osiem razy dziennie. Po 30 minutach usuń wosk i załóż czyste skarpetki. Twoje stopy będą miękkie jak nowe!

Olej kokosowy

Używanie oleju kokosowego na popękane pięty może złagodzić ból popękanej skóry i zwiększyć ilość neutralnych tłuszczów na skórze. Działa on również jako emolient, wypełniając suchą skórę i wygładzając ją. Olej kokosowy jest również skuteczny w przypadku suchych, popękanych pięt, ponieważ nawilża skórę oraz zawiera przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne. Jest on doskonałym środkiem na popękane pięty i może być również stosowany na całą stopę, ale należy pamiętać, aby używać go oszczędnie.

To Może Cię Zainteresować: Co Zrobić Żeby Przestała Boleć Głowa? Poznaj Sprawdzone Metody

Płynne bandaże

Jeśli masz popękane pięty, najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zastosowanie płynnego bandaża. Płynne bandaże są dostępne w wielu sklepach medycznych. Uszczelniają one popękaną skórę i zapobiegają dalszemu pękaniu, blokując zarazki i zmniejszając ból. Opatrunek można także zastosować, gdy pięta krwawi lub ma głębokie pęknięcia. Aby użyć bandaży, upewnij się, że Twoje stopy są całkowicie suche i czyste.

Środki nawilżające bez recepty

Krem do stóp zawierający roślinny związek o nazwie alantoina jest dobrym wyborem dla suchych, popękanych pięt. Zawiera 15% masła shea i arnikę, które zmiękczają i łagodzą suche, popękane pięty. Formuła jest bezzapachowa i nie zawiera parabenów ani siarczanów. Krem można nakładać na zmienione chorobowo miejsca małymi, okrężnymi ruchami. Krem jest przeznaczony do pielęgnacji popękanych pięt, kostek i palców u stóp.

Wilgotna woda

Aby wyleczyć popękane pięty, można moczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej lub soku z cytryny. Granulki powinny rozpuścić się w skórze, a Ty powinnaś dokładnie spłukać je wodą. Jeśli nie możesz czekać tak długo, możesz również użyć pumeksu. Po 20-25 minutach moczenia w wodzie można delikatnie usunąć martwy naskórek. Innym skutecznym zabiegiem jest moczenie stóp przez noc w wannie z parafiną. Następnie, rano, możesz po prostu nałożyć wosk.

Unikanie silnych mydeł

Najgorszym winowajcą suchych, popękanych pięt są silne, antybakteryjne mydła. Jeśli szukasz sposobu na zwalczenie tego problemu, przestaw się na łagodne mydło. Używanie gorącej wody pozbawi skórę naturalnych substancji nawilżających, pozostawiając suche, popękane pięty. Unikaj też noszenia sandałów i w miarę możliwości chodzenia boso. Używanie pilnika do stóp w celu usunięcia suchej skóry na piętach jest dobrym pomysłem, ale pamiętaj o nawilżaniu stóp po zabiegu.

Postępowanie w przypadku wystąpienia dolegliwości

W lecie możesz czuć się pewnie nosząc odkryte buty i sandały, ale jeśli Twoje pięty są suche i pękają, możesz chcieć skonsultować się z lekarzem w sprawie sposobu ich leczenia. Pękające pięty mogą być objawem choroby podstawowej, w tym cukrzycy lub atopowego zapalenia skóry. Radzenie sobie z popękanymi piętami ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz zachować pewność siebie i zapobiec infekcjom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie leczyć popękane pięty.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *