Istnieją różne sposoby leczenia łupieżu. Można kupić szampony i kuracje zawierające kwas salicylowy. Pomocne mogą być również szampony lecznicze. W niektórych przypadkach pomocny może być również ocet jabłkowy. Aby jednak uzyskać trwałe rozwiązanie, lepiej jest skorzystać z pomocy dermatologa. Jeśli jednak wypróbowałeś te metody i nie znalazłeś pożądanych rezultatów, możesz najpierw spróbować innych rozwiązań.
Olejek z drzewa herbacianego
Możesz użyć olejku z drzewa herbacianego, aby pozbyć się wyprysków na włosach. Właściwości przeciwgrzybicze olejku pomogą wyeliminować łupież, nie powodując wysuszenia włosów. Możesz stosować olejek bezpośrednio na włosy, ale musisz pamiętać, że olejek z drzewa herbacianego jest bardzo silny i większość specjalistów od pielęgnacji włosów zaleca jego rozcieńczenie. Mimo że olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwłupieżowe, nie wiadomo jeszcze, czy jest skuteczny w leczeniu łupieżu.
Prostym sposobem użycia olejku z drzewa herbacianego w leczeniu łupieżu jest zmieszanie go z odrobiną wody i nałożenie na skórę głowy i włosy. Nałóż mieszankę na skórę głowy i dokładnie spłucz. Możesz także rozcieńczyć olejek z wodą i stosować go jako poranny spray, aby pozbyć się łupieżu i przerzedzenia włosów. Pamiętaj jednak, aby nie stosować zbyt dużej ilości olejku z drzewa herbacianego na włosy, ponieważ może to spowodować podrażnienie i wysuszenie skóry głowy.
Szampony lecznicze
Szampony lecznicze na łupież zawierają różne składniki, które uważane są za pomocne w leczeniu łupieżu. Składniki aktywne zawarte w tych szamponach zwalczają wzrost drożdży i zapobiegają nadmiernemu wytwarzaniu oleju przez gruczoły potowe. Inne składniki, które często można znaleźć w szamponach leczniczych na łupież, to smoła węglowa, pirytionian cynku i ketokonazol. Niektóre szampony zawierają również składniki pielęgnacyjne, takie jak olejki eteryczne i wyciągi roślinne.
Szampony lecznicze przeciwłupieżowe nie są przeznaczone dla wszystkich. Osoby, u których występuje łupież, powinny najpierw użyć szamponu oczyszczającego. Szampon oczyszczający jest łagodniejszy dla skóry głowy niż szampon leczniczy. Ponadto, szampony lecznicze na łupież mogą być zbyt ostre i wysuszać włosy. Możesz także użyć szamponu przeciwłupieżowego dostępnego bez recepty, aby złagodzić objawy.
Peelingi do skóry głowy
Peelingi do skóry głowy są świetnymi produktami do pozbycia się łupieżu. Nie tylko usuwają martwe komórki naskórka, ale także zwalczają gromadzenie się produktów i swędzenie skóry głowy. Przy regularnym stosowaniu, peelingi do skóry głowy pomogą zmniejszyć łupież i inne problemy skórne oraz sprawią, że włosy będą wyglądały zdrowo. Chociaż peelingi do skóry głowy nie są przeznaczone dla wszystkich, mogą przynieść znaczące korzyści niektórym osobom.
Przy stosowaniu peelingów do skóry głowy najpierw zmocz włosy. Następnie podziel je na sekcje i nałóż produkt od skóry głowy do linii włosów. Delikatnie masuj skórę głowy pięć lub sześć razy, a następnie dokładnie spłucz. Powtarzaj ten proces w razie potrzeby. W krótkim czasie będziesz mieć wolne od łupieżu, świeżo pachnące włosy. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z nadmiernym złuszczaniem skóry głowy! Nadmierne złuszczanie skóry głowy może spowodować jeszcze większe szkody.
Ocet jabłkowy
Aby wyleczyć łupież, możesz zmieszać kilka łyżek stołowych octu jabłkowego z półtorej szklanki wody, a następnie nałożyć roztwór na skórę głowy. Roztwór należy wmasowywać w skórę głowy przez około pięć minut. Następnie należy spłukać włosy i odżywić je jak zwykle. Aby zmniejszyć ryzyko poparzenia lub podrażnienia skóry, rozcieńcz ocet wodą przed nałożeniem go na skórę głowy.
Aby zastosować ocet jabłkowy do leczenia łupieżu, rozcieńcz łyżkę stołową tej substancji w jednej filiżance wody. Następnie dodaj do niej odrobinę liści mięty pieprzowej. Pozostaw roztwór do nasiąknięcia na dwie godziny. Gdy wyschnie, przecedź go i przelej do butelki z rozpylaczem. Podziel włosy na części i spryskaj każdą z nich roztworem. Rób to dwa razy dziennie.
Nasiona kozieradki
W kuchni indyjskiej nasiona kozieradki są podstawowym składnikiem. Silny aromat i przyjemny smak tych nasion sprawia, że są one wyśmienitym dodatkiem do potraw. Oprócz wyśmienitego smaku, nasiona kozieradki są bogate w składniki korzystne dla zdrowia ciała i włosów. Poniżej przedstawiono korzyści, jakie kozieradka przynosi skórze i włosom.
Kozieradka ma właściwości przeciwgrzybicze, które mogą pomóc w zwalczaniu łupieżu spowodowanego infekcjami drożdżakowymi lub grzybiczymi. Infekcje te blokują mieszki włosowe i ograniczają wzrost włosów. Nasiona zabijają te grzyby i wspomagają wzrost zdrowych włosów. Chociaż nie jest to lekarstwo na łupież, może pomóc w pozbyciu się go i odzyskaniu naturalnego blasku włosów.