Nadmierne owłosienie na twarzy bywa problematyczne i krępujące, szczególnie dla dziewcząt i kobiet. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? W jaki sposób usunąć nadmierne owłosienie i czy jest możliwe trwałe pozbycie się tego kłopotu?
Owłosienie na twarzy – skąd się bierze?
Choć włosy pokrywają niemal całe nasze ciało włącznie z twarzą, czasami ich nadmierny porost może stać się nazbyt widoczny i krępujący. Nadmierne owłosienie na twarzy może być objawem choroby. Jednak aby zakwalifikować owłosienie u danej osoby jako nadmierne, konieczne może być porównanie z pozostałymi członkami rodziny. Jest to istotne zwłaszcza w mało- i średniozaawansowanych przypadkach. Dlaczego? Ponieważ nadmierne owłosienie możesz po prostu odziedziczyć i nie będzie się za tym kryć żadna choroba. Jednak każdorazowo problem ten powinien być oceniony przez lekarza.
Owłosienie na twarzy u kobiet
Nadmierne owłosienie na twarzy u kobiet może być związane z hirsutyzmem, czyli pojawieniem się owłosienia typowego dla mężczyzn u kobiet lub dzieci. Może wynikać ze zbyt wysokiego poziomu niektórych hormonów we krwi, ale często gospodarka hormonalna jest prawidłowa – problemem jest nadmierna wrażliwość na te hormony w narządach docelowych, takich jak mieszki włosowe.
U dorosłych kobiet nadmierne owłosienie nie ma określonego, konkretnego podłoża, czyli jest idiopatyczne. Poziomy hormonów są wówczas prawidłowe. Nadmierne owłosienie na twarzy często współistnieje z ciążą i menopauzą. Niemal każda kobieta w starszym wieku stwierdza nadmierne owłosienie z powodu niedoboru żeńskich hormonów płciowych. Dość ważną i często występującą chorobą, której jednym z objawów jest nadmierne owłosienie na twarzy i innych okolicach ciała, jest zespół policystycznych jajników. Dlatego zawsze warto skonsultować swój problem u ginekologa.
Czy wiesz, że…?
Nadmierne owłosienie może być wywołane niektórymi lekami, między innymi sterydami, antykoncepcją hormonalną, a także lekiem na łysienie androgenowe dostępnym bez recepty – minoksidilem.
Szczególnie predystynowane do nadmiernego wzrostu włosów miejsca znajdują się nad górną wargą, na policzkach i mostku, w okolicy brodawek sutkowych, pod pępkiem i na wewnętrznej powierzchni ud. Nadmierne owłosienie częściej pojawia się u osób z ciemniejszą karnacją.
Owłosienie na twarzy u dziewczyn
Nadmierne owłosienie na twarzy u dziewcząt przed pierwszą miesiączką budzi większy niepokój. Jeśli dotyczy Cię ten problem, koniecznie udaj się do lekarza. Wskazane jest wykluczenie bardziej prawdopodobnych zaburzeń hormonalnych. Wrodzone przyczyny nadmiernego owłosienia są rzadsze. U dziewczyn już miesiączkujących, zwłaszcza nieregularnie, należy podejrzewać między innymi wspomniany zespół policystycznych jajników, diagnozowany u ginekologa.
Owłosienie na twarzy – jak się pozbyć problemu?
Istnieje wiele metod usuwania niechcianych włosów, choć tylko niektóre prowadzą do trwałej utraty owłosienia. Wśród klasycznych sposobów wyróżniamy golenie, wyrywanie, depilację woskiem czy depilację chemiczną (kremami „rozpuszczającymi” włosy) – jednak częstymi problemami są podrażnienia skóry, zapalenia mieszków włosowych, czy wrastanie włosków.
Popularną metodą umożliwiającą trwałe usunięcie włosów jest depilacja laserowa lub za pomocą impulsów świetlnych, np. Light Sheer. Konieczne jest jednak kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
Warto wspomnieć też o jednej metodzie dedykowanej właśnie osobom z nadmiernym owłosieniem na twarzy. Jest to lek o nazwie eflornityna (dostępny w postaci kremu). Krem nakładany musi być dwa razy dziennie. Skuteczność jest dość dobra, ale nietrwała – po zaprzestaniu leczenia włosy odrastają. Wadą jest też dość wysoka cena produktu.