Łuszczyca kropelkowata to rodzaj łuszczycy, której objawem są charakterystyczne, grudkowate wykwity skórne. Może pojawić się na małym fragmencie ciała, jednak z większości przypadków zmiany widoczne są na sporych obszarach skóry (i rozprzestrzeniają się w miarę postępu choroby). Jak z nią walczyć?
Jak prawidłowo diagnozować chorą skórę i co możesz zrobić, gdy zobaczysz pierwsze objawy tej przykrej dolegliwości? Skorzystaj z kilku ważnych wskazówek.
Łuszczyca kropelkowata – przyczyny
Lekarze nie są zgodni co do jednoznacznych przyczyn pojawiania się łuszczycy kropelkowatej. Sporo mówi się o tym, że za choroby skóry w dużej mierze odpowiedzialne są geny. Jeśli więc zmagasz się z dolegliwościami skórnymi, w tym np. łuszczycą, bardzo prawdopodobne jest, że w Twojej rodzinie krąży gen odpowiedzialny za podobne schorzenia.
Wiadomo jednak, że zaostrzenie objawów (jak chociażby tworzenie się bolesnych, ropnych pęcherzyków) wzmaga się na skutek zakażenia bakteryjnego, które można zmniejszać, stosując odpowiednio dobrane antybiotyki. Dlatego w przypadku łuszczycy kropelkowej najlepsze rezultaty daje leczenie objawowe.
Łuszczyca kropelkowata – objawy
Zmiany pojawiające się na skutek łuszczycy kropelkowatej mają bardzo charakterystyczny wygląd. Jeśli na Twoim ciele z dnia na dzień pojawiły się nieco wypukłe, ale też płaskie, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry zmiany przypominające kształtem kroplę (które na dodatek się łuszczą) bardzo możliwe, że masz do czynienia z łuszczycą kropelkowatą.
Wraz z postępem choroby, a także na skutek rozdrapywania swędzących, gojących się ran, zmiany te mogą przybierać bardzo nieestetyczny wygląd, naskórek może pękać i krwawić w podrażnionych miejscach. „Kropelki” zmian pojawiają się najczęściej na stopach, dłoniach, łokciach lub kolanach, a także w na głowie, blisko linii włosów.
Łuszczyca kropelkowata: kogo najczęściej dotyka?
Z łuszczycą kropelkowatą najczęściej zmagają się dzieci i młodzież, choć zdarza się, że wykwity skórne pojawiają się na ciele osób, które przekroczyły sześćdziesiąty rok życia. Warto zwrócić szczególną uwagę na skórę swoich dzieci.
Wczesne rozpoznanie objawów pomoże Ci skutecznie walczyć z pogłębiającymi się objawami, które mogą stać się sporym problemem nie tylko dermatologicznym, ale też psychologicznym dla Twojego dziecka. Maluch nie zawsze potrafi zrozumieć, dlaczego nieatrakcyjny wygląd jego skóry nijak ma się do wyglądu ciała innych dzieci. To rodzi niepotrzebną frustrację i obniża samoocenę wzrastającej wśród rówieśników pociechy.
Łuszczyca kropelkowata – jak leczyć?
Nie znamy dokładnych przyczyn łuszczycy kropelkowatej, stąd leczenie jest nie lada wyzwaniem dla lekarzy i rodzin osób, które zmagają się z chorobą. W takim wypadku cały proces leczenia to przede wszystkim wysiłki koncentrowane na łagodzeniu objawów.
Jeśli od jakiegoś czasu zmagasz się z bolesnymi zmianami na skórze, to – po pierwsze – musisz zadbać o nią i swój komfort psychiczny. Do pielęgnacji skóry używaj wyłącznie lekkich, natłuszczających kosmetyków, łagodnych dla mocno przesuszonej i podrażnionej skóry (np. zmiękczającego balsamu A-DERMA Exomega D.E.F.I. lub Emolium Skin Repair, który wspomaga równowagę flory bakteryjnej skóry). Swędzącej skórze ulgę przyniosą kosmetyki na bazie masła shea, gliceryny i wody termalnej (np. La Roche-Posay Lipikar Baume AP+).
Antybiotyki – czy to dobre rozwiązanie?
Ponadto, lekarz może zalecić stosowanie maści ze sterydami lub fototerapię, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i związanych z nią dolegliwości. Jeśli objawy wyraźnie dają Ci w kość, skóra swędzi, boli, a ropne pęcherzyki zaczynają pękać – warto zapytać o antybiotykoterapię, która pomoże pozbyć się pierwotnej przyczyny – zakażenia bakteryjnego.
Droga do zdrowej skóry w przypadku łuszczycy jest długa i żmudna. Na szczęście, na rynku farmaceutycznym pojawia coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które pomagają cieszyć się komfortem i – po prostu – czuć się dobrze we własnym ciele. Pamiętaj, że każda przypadłość może mieć inne podłoże i zróżnicowany przebieg, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków zmierzających do leczenia skóry należy każdą wątpliwość konsultować z lekarzem specjalistą.