Jak zmniejszyć blizne po ospie u dziecka

Jeśli cierpisz z powodu blizn po ospie wietrznej, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie masz możliwości. Wysypka wywołana chorobą może rozprzestrzenić się na twarz, ręce, nogi, tułów, dłonie i podeszwy. Na zakażonych obszarach powstają zgrubienia, które wypełniają się gęstym płynem, a następnie przekształcają się w krosty. Krostki te w końcu pokrywają się strupem. Nieleczone blizny po ospie wietrznej mogą trwale oszpecić skórę, a nawet powodować jej nowotwory.

DFSP

Podstawowym leczeniem chirurgicznym DFSP było szerokie wycięcie miejscowe. Niestety, metoda ta wiąże się z wysokim odsetkiem nawrotów miejscowych, wynoszącym do 60%, z powodu rozprzestrzeniania się mackowatych wyrostków poniżej klinicznie prawidłowych granic skóry. Alternatywne metody chirurgiczne obejmują chirurgię mikrograficzną Mohsa i terapię ukierunkowaną molekularnie. W tym artykule omówiono kilka wyzwań związanych z leczeniem DFSP.

DFSP zwykle objawia się jako powoli rosnąca blaszka. Większość pacjentów konsultuje się z lekarzem, gdy choroba rozwinie się do stadium, w którym blizna jest zbyt duża, aby można ją było zignorować. We wczesnym stadium DFSP może objawiać się jako czerwonobrązowa lub różowa płytka o twardej konsystencji. Należy pamiętać, że blaszka DFSP może zostać pomylona z blizną przerostową, jeśli występują takie objawy. Na tym etapie guz DFSP rozprzestrzenił się do głębokich warstw skóry i skóry właściwej. Ponadto, tworzy on liczne guzki, które są wgłębione przy palpacji i przylegają do otaczających tkanek.

DFSP powoduje egzemę vaccinatum

Istnieje wiele metod leczenia DFSP, w tym szczepienia. Podstawą leczenia jest leczenie chirurgiczne, które obejmuje szerokie wycięcie miejscowe. Inne opcje leczenia mogą obejmować szczepionki zawierające żywe wirusy ospy wietrznej, szczepienia pierwotne lub rewizyjne szczepionki przeciw ospie wietrznej (accutane). Szczepionka ta jest wytwarzana z tego samego wirusa, który wywołuje ospę wietrzną, ale jest mniej niebezpieczna.

Żywe szczepionki przeciwko ospie wietrznej mogą wywołać wyprysk, jeśli dojdzie do kontaktu skóra do skóry między twarzą biorcy a Twoją. W takim przypadku osoba, która otrzymała szczepionkę, będzie musiała myć skórę wodą z mydłem przez co najmniej 30 dni. Po tym czasie kontakt ze skórą jest bezpieczny i nie powinien powodować żadnych problemów. W razie przypadkowego dotknięcia osoby zaszczepionej przeciwko ospie wietrznej należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

DFSP powoduje guzy skóry

Najwcześniej DFSP występuje w skórze właściwej, gdzie zachowuje się jak wolno rosnąca płytka o twardej konsystencji. Na tym etapie może być mylnie interpretowany jako blizna przerostowa. Jednak w miarę rozprzestrzeniania się do głębokiej skóry właściwej guz DFSP przekształca się w liczne guzki, które są wgłębione przy palpacji i przylegają do otaczającej tkanki.

Chociaż guzy DFSP są uważane za rzadkie, uważa się, że jest to najczęstszy rak stromalny skóry. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że roczna częstość występowania wynosi od 0,8 do 4,5 przypadków na milion osób. Rutgers i wsp. ocenili dziewięć populacyjnych rejestrów nowotworów i stwierdzili, że stosunek liczby zachorowań u mężczyzn do liczby zachorowań u kobiet jest trzy do dwóch. W innym badaniu Criscione i Weinstock przeanalizowali 2 885 przypadków i stwierdzili, że częstość występowania DFSP była trzykrotnie wyższa u pacjentów rasy czarnej.

DFSP powoduje swędzenie

DFSP, znane również jako rozsiane zapalenie mieszków włosowych, jest rzadką chorobą autoimmunologiczną charakteryzującą się swędzącymi, skorupiastymi plamami, które tworzą się w bliznach. Choroba ta jest często kojarzona z ospą wietrzną, ale nie jest to choroba śmiertelna. Swędzenie po leczeniu blizn po ospie wietrznej może być objawem DFSP.

DFSP jest rzadkim, nisko zróżnicowanym mięsakiem tkanek miękkich, który stanowi około jeden procent przypadków, a roczna zapadalność wynosi 0,8-4,1 przypadków na milion osób. Po raz pierwszy został opisany przez Taylora i nazwany przez Hoffmana. Rozwija się stopniowo u młodych dorosłych i z wyglądu jest podobny do łagodnych guzów tkanek miękkich. U pacjentów z DFSP istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia przerzutów odległych.

DFSP powoduje wyprysk

DFSP jest miejscowo agresywnym guzem wrzecionowatokomórkowym związanym z urazami. DFSP jest najczęściej związany z bliznami po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej i opisano pięć przypadków złośliwych nowotworów związanych z ospą. Autorzy opisują jeden taki przypadek i dokonują przeglądu piśmiennictwa. U pacjentki wystąpił wyprysk po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej.

Pierwsza faza procesu gojenia jest znana jako proliferacja. Jest to etap, w którym powstają nowe komórki skóry, a w zranionym miejscu odkłada się kolagen. Faza przebudowy, zwana również fazą dojrzewania, może trwać do roku. Nawet po zakończeniu procesu gojenia tkanka bliznowata nadal się tworzy i może mieć różne kolory w zależności od pigmentacji skóry.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *