12 najczęstszych chorób skórnych poznaj je

Jeśli masz suchą skórę, istnieje kilka rodzajów zakażeń bakteryjnych, które mogą wpłynąć na wygląd Twojej skóry. Należą do nich łuszczyca, egzema, trądzik różowaty i rogowacenie aktyniczne. Dowiedz się więcej o tych chorobach, czytając ten artykuł. Jeśli cierpisz na którekolwiek z tych schorzeń, zgłoś się do lekarza w celu podjęcia leczenia. Istnieje wiele sposobów zapobiegania występowaniu chorób i zakażeń skóry.

Choroby bakteryjne

Różne patogeny mogą powodować choroby skóry. Należą do nich bakterie, grzyby i pasożyty. Do najczęstszych patogenów bakteryjnych należą Staphylococcus aureus i paciorkowce b-hemolizujące grupy A. Grzyby również mogą powodować zakażenia skóry i są powszechnie spotykane na skórze. Ich typowe objawy to egzema i zapalenie skóry.

Egzema

Osoby z egzemą mogą nie tolerować pewnych pokarmów lub mogą mieć alergię pokarmową, która wywołuje u nich wysypkę. Spożywanie odpowiednich pokarmów może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia egzemy, ale są też rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec jej objawom. Na przykład, należy unikać drapania egzemy długimi paznokciami, ponieważ mogą one zranić skórę i pogorszyć stan.

Trądzik

Trądzik może wpływać na życie człowieka w różnym stopniu. Leczenie może obejmować leki wydawane na receptę. Pacjenci mogą również odnieść korzyści ze stosowania antybiotyków miejscowych. Płyny do przemywania nadtlenkiem benzoilu, takie jak Clearasil, mogą poprawić zaczerwienienie skóry i zmniejszyć widoczność pryszczy i nierówności. W celu skorygowania zniekształceń nosa spowodowanych trądzikiem różowatym można również zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Wczesne leczenie zminimalizuje objawy i zmniejszy ryzyko dalszych uszkodzeń.

Rogowacenie aktyniczne

Jest powszechnym rodzajem choroby skóry charakteryzującej się szorstką, łuszczącą się naroślą. Może mieć wielkość od główki szpilki do ćwiartki, może też wyglądać brodawkowato. Rogowacenie aktyniczne występuje zwykle na twarzy, wargach, uszach, klatce piersiowej, ramionach i nogach. Objawy różnią się w zależności od lokalizacji.

Łuszczyca

Łuszczyca jest powszechną chorobą skóry o podłożu immunologicznym, która powoduje łuszczące się, uniesione płaty skóry na ciele. Choroba ta może występować na każdej części ciała, choć najczęściej spotykana jest na łokciach, kolanach, plecach i skórze głowy. Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w równym stopniu. Większość osób cierpiących na łuszczycę jest rasy białej.

Zjawisko Raynauda

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś białych i niebieskich plam na skórze, prawdopodobnie cierpisz na zjawisko Raynauda. To zaburzenie naczyń krwionośnych jest częstą reakcją na niskie temperatury i stres emocjonalny. Może prowadzić do obumierania tkanek i powstawania owrzodzeń. Dobra wiadomość jest taka, że zespół Raynauda występuje stosunkowo często i jest stosunkowo łatwy w leczeniu. Może być niewygodny w życiu, ale można sobie z nim poradzić, lecząc go jak najszybciej.

Numeryczne zapalenie skóry

Ten rodzaj zapalenia skóry zaczyna się jako okrągłe, czerwone i swędzące plamy, które mogą rozprzestrzeniać się z jednego obszaru na drugi. Najczęściej występuje na twarzy, ale może również dotyczyć tułowia, ramion i pośladków. Lekarze często stawiają diagnozę na podstawie charakterystycznego wyglądu plam, ale czasami wysyłają próbki do laboratorium w celu przeprowadzenia badań.

Zapalenie przeczosowe

Lekarz powinien dokładnie zapisać historię swędzenia i innych objawów występujących u pacjenta, zwłaszcza ich intensywność i sezonowość. Powinien również zwrócić uwagę na wszelkie możliwe czynniki, które mogą wywoływać świąd, w tym leki, styl życia i kontakty domowe. Powinien zwrócić uwagę na obecność pierwotnych zmian skórnych, takich jak rumień lub zlepione blaszki lichenifikowanej skóry, które mogą być mylnie uznane za atopowe zapalenie skóry. Wolne brzegi paznokci mogą stać się skośne po okresie drapania i powinny być krótkie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *