Odparzenia u dzieci i dorosłych jak załagodzić ból

Istnieje wiele różnych metod leczenia oparzeń skóry. Wiele z tych metod jest naturalnych, takich jak stosowanie aloesu lub ibuprofenu. Inne opierają się na maściach antybakteryjnych, które należy stosować zgodnie z zaleceniami. Która metoda leczenia jest najlepsza dla Twoich oparzeń? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami i poradami. Poniżej wymieniliśmy cztery z naszych ulubionych. Postępuj zgodnie z nimi, aby uniknąć uszkodzenia skóry i zminimalizować ból.

Aloe vera

Na oparzenia możesz zastosować świeży aloes, zrywając go z rośliny. Roślinę tę można znaleźć w domu lub w pobliżu. Wystarczy odciąć liście z rośliny, usunąć kolce i obrać miąższ. Natychmiast nałóż żel aloesowy na oparzenie i obserwuj, jak się goi! Nie używaj żelu kupionego w sklepie, ponieważ może on zawierać barwniki i konserwanty.

Aby uzyskać szybszy efekt, zrób pastę z żelu aloesowego i kurkumy. Możesz zmieszać tę pastę z wodą i nałożyć na oparzenie. Stosuj tę pastę co najmniej dwa lub trzy razy dziennie, aż do zagojenia oparzenia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy powtarzać tę czynność dwa lub trzy razy dziennie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, nakładaj żel aloesowy na świeżą ranę co najmniej raz dziennie.

Ibuprofen

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty, który może być przepisywany w leczeniu oparzeń skóry. Zażyj lek zgodnie z zaleceniami na etykiecie i zaaplikuj go na oparzone miejsce, aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny. Na oparzenie załóż bandaż i zastosuj ochronę przeciwsłoneczną. Drobne oparzenia zwykle goją się bez leczenia, ale w przypadku niektórych rodzajów skóry proces gojenia może trwać nieco dłużej. Na oparzone miejsce można również nałożyć łagodzący balsam, np. z aloesu.

Jeśli obawiasz się zakażenia, pomocny może być 1% krem z hydrokortyzonem. Ból jest często silny i może wystąpić uczucie pieczenia. Jednak lek ten może być również skuteczny w leczeniu obrzęku. Nałóż go po umyciu chorego miejsca, aby złagodzić ból i zmniejszyć ryzyko infekcji. Można go kupić bez recepty lub od lekarza. Aby utrzymać miejsce oparzenia w czystości, należy zmieniać opatrunek co kilka dni.

Folia zaciskowa

Aby owinąć oparzenie na skórze, można użyć folii zaciskowej. Można ją łatwo zawinąć, a nawet zabezpieczyć taśmą Micropore. Folia jest jednym z najprostszych opatrunków do zastosowania, ale jeśli oparzenie jest poważne, należy udać się do szpitala. Personel medyczny będzie mógł pomóc w ustaleniu najlepszego sposobu leczenia. Jest to ważny krok w leczeniu oparzenia, dlatego należy dokładnie przestrzegać instrukcji.

Po nałożeniu folii samoprzylepnej na oparzenie należy zdjąć ubranie i biżuterię, które mogły ulec poparzeniu. Pozwoli to na schłodzenie oparzenia, co jest niezbędne do jego gojenia. Można także posmarować oparzone miejsce Neosporinem lub Bacitracinem, aby zapobiec zakażeniu. Po zdjęciu folii samoprzylepnej należy zastosować sterylny opatrunek, aby uniknąć dalszych zakażeń.

Maści antybakteryjne

Maści antybakteryjne na oparzoną skórę są często stosowane w leczeniu oparzeń. Zawierają one środki przeciwbakteryjne, które zwalczają infekcje bakteryjne. Gaza na bazie ropy naftowej nasączona bizmutem jest skutecznym środkiem leczniczym w przypadku powierzchownych oparzeń. Można ją nałożyć na ranę oparzeniową jako pojedynczą warstwę, aby zapobiec zakażeniu. Następnie przykrywa się ją grubym i obszernym opatrunkiem. Oprócz maści przeciwdrobnoustrojowej inne metody leczenia obejmują stosowanie zwykłej gazy i acetaminofenu.

Innym rodzajem maści przeciwdrobnoustrojowej, którą można nakładać na oparzenia, jest maść Polysporin. Polysporin zawiera bacytracynę i polimyksynę B, ale nie zawiera neomycyny. Chociaż Polysporin ma mniej działań niepożądanych, nie jest dobrym wyborem w przypadku oparzeń. Jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie alergia na neomycynę, powinieneś zastosować inny antybiotyk.

Chirurgia plastyczna

Jeśli doznałeś oparzeń, możesz się zastanawiać, czy chirurgia plastyczna jest dla Ciebie odpowiednia. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele opcji korekcji blizn pooparzeniowych. Zabiegi chirurgiczne mogą pomóc w poprawie wyglądu i ruchomości stawów, które zostały uszkodzone przez blizny. Chirurg plastyczny w Johns Hopkins może pomóc Ci wybrać jedną z wielu technik redukcji blizn. Wykwalifikowany lekarz omówi zalety i wady każdej z nich i określi, czy jest to właściwa opcja dla konkretnej sytuacji.

Wielu pacjentów, którzy przeżyli oparzenia, staje przed poważnymi wyzwaniami na drodze do wyzdrowienia. Fizyczne zniekształcenia, ograniczenia funkcjonalne i urazy psychiczne mogą utrudniać proces powrotu do zdrowia. Chirurgia plastyczna jest istotnym elementem procesu powrotu do zdrowia, ponieważ poprawia wygląd i funkcjonalność skóry uszkodzonej w wyniku oparzeń. Aby osiągnąć ten cel, chirurg wykorzystuje tkanki z innych części ciała pacjenta do naprawy blizn i rekonstrukcji delikatnych cech. Zabieg ten jest często wykonywany w połączeniu z innymi rodzajami opieki medycznej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *