Pękająca skóra na dłoniach – sprawdź jak pozbyć się dyskomfortu

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego skóra na Twoich dłoniach łuszczy się, nie jesteś sam. Do najczęstszych przyczyn tego stanu należą oparzenia słoneczne, egzema i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powinieneś zrobić z łuszczącą się skórą dłoni. Oto kilka wskazówek. Sporządziliśmy listę najczęstszych przyczyn łuszczenia się skóry dłoni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej leczyć swoje dłonie.

Keratoliza złuszczająca

Keratoliza złuszczająca to choroba skóry, która prowadzi do jej złuszczania. Zwykle pojawia się podczas upałów i często jest związana z dyshidrozą płytkową. Jednak złuszczanie skóry może być również spowodowane tarciem, detergentami i rozpuszczalnikami. W niektórych przypadkach dolegliwość tę zgłaszali również rybacy łowiący w słonej wodzie. W miarę złuszczania się naskórka, na jego miejscu rozwija się normalna skóra. Stan ten może jednak nawracać kilka tygodni po tym, jak skóra wydaje się wracać do normalnego stanu. Wiąże się to również z depresją i zakłopotaniem.

Diagnoza tego schorzenia skóry wymaga zebrania pełnego wywiadu i przeprowadzenia badania klinicznego. Pacjenci z objawami zwykle skarżą się na otarcia lub łuszczenie się skóry na dłoniach i podeszwach. Zazwyczaj są to młodzi dorośli, prowadzący aktywny tryb życia. Łuszczenie się skóry może być związane z łuszczycą, która jest przewlekłą chorobą skóry powodującą łuszczenie się skóry i powstawanie czerwonych blaszek na dłoniach i stopach.

Leczenie zależy od przyczyny łuszczenia się skóry i powinno mieć na celu zapobieganie nawrotom choroby. Zaleca się pielęgnację skóry wolną od substancji drażniących, ponieważ pomaga ona w szybszym gojeniu się rany i zapobiega infekcjom. Często przepisuje się emolientowe kremy do rąk zawierające kwas salicylowy i kwas mlekowy. Oprócz emolientów, u niektórych osób korzystne może być stosowanie kwasu mlekowego lub mocznika jako środka do leczenia miejscowego.

SERPINB8 to gen kodujący białko zwane inhibitorem proteazy serynowej naskórka, które jest ważne dla przylegania komórek i zrzucania korneocytów. W trzech niespokrewnionych rodzinach z zespołem łuszczącej się skóry homozygotyczne mutacje genu SERPINB8 zmniejszyły produkcję białka regulującego przyleganie komórek. U osób dotkniętych tym schorzeniem skóra łuszczy się w różnym stopniu, a na dłoniach tworzą się cienkie jak papier łuski.

Oparzenia słoneczne

Jeśli ostatnio doświadczyłeś oparzeń słonecznych na dłoniach, możesz się zastanawiać, czy istnieją jakieś sposoby, które mogą pomóc w łagodzeniu i ochronie skóry. Istnieje kilka możliwości, w tym zastosowanie żelu z aloesu, który jest bogaty w wodę i związki przeciwzapalne. Żel ten jest dobrym wyborem, ponieważ zawiera cukry, które pomagają ukoić skórę i zmniejszyć obrzęk. Ponadto tworzy on na skórze warstwę ochronną, która pomaga zmniejszyć podrażnienia i ułatwia gojenie. Unikaj kremów na bazie ropy naftowej lub oleju, które zatrzymują ciepło i podrażniają oparzoną skórę.

Innym skutecznym sposobem leczenia oparzeń słonecznych jest stosowanie zimnych okładów lub kompresów z lodu. Przykładanie okładów z lodu bezpośrednio na oparzone miejsce może je podrażnić, dlatego zawsze chroń oparzone miejsce ręcznikiem lub zawiń je w okład z lodu. Innym skutecznym sposobem leczenia jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wartości co najmniej 30 SPF. Odsłonięta skóra rąk powinna być zakryta, gdy przebywasz na słońcu przez dłuższy czas, lub w rękawiczkach, gdy nie są one używane.

Łuszcząca się skóra po oparzeniu słonecznym jest wynikiem ściągania martwego naskórka. Szybkie zajęcie się tym problemem może przyspieszyć proces gojenia i ograniczyć skutki uboczne. Możesz także rozważyć nałożenie na skórę kremu nawilżającego, aby ją nawilżyć. Jest to najlepsze rozwiązanie dla skóry nadmiernie wysuszonej po oparzeniu słonecznym. Istnieją także kremy zawierające aloes, które mogą pomóc w łagodzeniu poparzeń słonecznych. Korzystny może być również chłodny prysznic, ponieważ rozprasza on ciepło słoneczne.

Jeśli zauważysz, że skóra na Twoich rękach łuszczy się po oparzeniu słonecznym, możesz zwrócić się o pomoc do lekarza. Oparzenia słoneczne, które powodują powstawanie pęcherzy lub gorączkę, mogą wymagać pomocy medycznej. Aby leczyć skórę po oparzeniu słonecznym, należy zawsze stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym i unikać ekspozycji na południowe słońce. Ważne jest, aby nie złuszczać nadmiernej ilości skóry, ponieważ naraża to skórę na kontakt z bakteriami, co może prowadzić do infekcji i powstawania blizn.

Obrzęk

Jeśli Twoje opuszki palców są bardziej suche niż reszta dłoni, możesz mieć niedobór witaminy B. Niacyna, czyli witamina B3, pomaga naprawiać i chronić skórę. Przewlekłe niedobory mogą prowadzić do fotowrażliwego zapalenia skóry, przewlekłego schorzenia charakteryzującego się suchą, łuszczącą się skórą. Niacynę można znaleźć w chlebie lub jajach, które naturalnie zawierają ten składnik odżywczy.

Egzema dłoni jest spowodowana kontaktem z pewnymi substancjami i jest dziedziczona genetycznie. Powinieneś znać czynniki wywołujące egzemę i skontaktować się z dermatologiem, jeśli podejrzewasz u siebie tę chorobę. W miarę możliwości staraj się unikać kontaktu z gorącą wodą i gorącymi prysznicami, ponieważ mogą one prowadzić do powstania pęcherzy wypełnionych płynem. Ich gojenie się może trwać kilka tygodni. Jest to oznaka reakcji alergicznej na niektóre składniki mydła lub innych środków czystości.

Kilka powszechnych przyczyn suchości skóry na dłoniach to zimny klimat lub częste mycie rąk. W ciężkich przypadkach może to być oznaką poważniejszego problemu, takiego jak egzema. Chociaż stan ten nie jest niebezpieczny, może być niekomfortowy i powodować uczucie skrępowania. W miarę możliwości unikaj mycia rąk mydłem. Może ono pozbawić skórę olejków eterycznych, czyniąc ją bardziej podatną na wysuszenie i złuszczanie.

Istnieje kilka innych przyczyn łuszczenia się dłoni. Najczęstszą z nich jest suchość skóry. Nadmierne mycie rąk może prowadzić do egzemy rąk, znanej również jako zapalenie skóry rąk. Osoby, które często dotykają swoich rąk, są bardziej narażone na wystąpienie egzemy rąk, która nie jest zaraźliwa. Na szczęście istnieje kilka prostych domowych sposobów na zwalczenie tego problemu.

Allergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Aby zapobiec alergicznemu kontaktowemu zapaleniu skóry, należy unikać kontaktu skóry z alergenami i w miarę możliwości stosować odzież ochronną. Dobrym pomysłem jest również stosowanie kremu ochronnego, aby utrzymać skórę dobrze nawilżoną i mocną. Unikaj kontaktu z zapachowymi środkami czyszczącymi i mydłami. Zawsze należy myć ręce po kontakcie z substancjami drażniącymi, takimi jak perfumy i detergenty.

Kontaktowe zapalenie skóry może mieć kilka źródeł. Niektóre substancje, takie jak ambrozja, perfumy i opary lakieru do paznokci, mogą podrażniać skórę. Jeśli skóra jest stale drapana, staje się wilgotna i stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Jeśli nie będzie leczona, może prowadzić do infekcji. Kontaktowe zapalenie skóry u dzieci może być stanem zagrażającym życiu, dlatego należy skonsultować się z lekarzem.

Osoby uczulone na daną substancję mogą doświadczać poważnych reakcji, których wystąpienie może trwać kilka dni lub tygodni. Objawy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry obejmują pieczenie, swędzenie i pęcherze. Skutkiem podrażnieniowego zapalenia skóry są często skaleczenia lub rany na dłoniach. Łuszcząca się skóra na dłoniach jest oznaką reakcji alergicznej. Kontaktowe zapalenie skóry może być wywołane przez żywność lub aromat, zabieg medyczny lub lek.

Przewlekłe kumulujące się drażniące zapalenie skóry występuje po powtarzającym się kontakcie z substancją drażniącą. Skóra może ulec lichenifikacji, a nawet pojawić się ostra obwódka wokół tego obszaru. Ten rodzaj zapalenia skóry może prowadzić do zakażeń bakteryjnych, a nawet do deformacji paznokci. W niektórych przypadkach kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia rozprzestrzenia się na twarz, przedramiona i łokcie. Najlepszym sposobem leczenia tego typu alergicznego kontaktowego zapalenia skóry jest unikanie alergenu i stosowanie emolientu zalecanego przez dermatologa.

Chemikalia

Głównym winowajcą chemicznego złuszczania się skóry rąk są ostre składniki płynów do mycia rąk. Te substancje chemiczne powodują swędzenie i podrażnienie. Niszczą też naturalną barierę lipidową skóry. Częstym winowajcą są płyny do mycia rąk zawierające substancje zapachowe i betainę kokamidopropylową. Aby chronić swoją skórę, staraj się używać produktów o składzie odpowiednim dla Twojego typu skóry. Ponadto możesz przeprowadzić test płatkowy, używając płynu do mycia rąk przeznaczonego do skóry wrażliwej.

W przypadku peelingów chemicznych o średniej intensywności możesz chcieć założyć rękawiczki, aby chronić skórę przed niepożądanymi reakcjami wywołanymi przez substancje chemiczne. Ten rodzaj peelingu może być bardziej bolesny niż poprzedni. Oprócz noszenia rękawiczek należy także unikać stosowania na dłonie produktów zawierających substancje zapachowe. Jeśli masz alergię na substancje zapachowe, unikaj ich całkowicie. Jednak nawet najlepszej jakości bezzapachowe produkty do pielęgnacji rąk mogą powodować podrażnienia skóry.

Wrażliwość skóry na ostre środki chemiczne jest jedną z głównych przyczyn złuszczania się skóry. Może być ona spowodowana wieloma czynnikami, w tym nadmierną ekspozycją na światło słoneczne, suchym powietrzem lub produktami chemicznymi. W niektórych przypadkach łuszczenie się skóry na dłoniach jest oznaką poważnego stanu chorobowego. Jeśli nie podejmie się natychmiastowych działań, może to prowadzić do poważniejszych problemów, a nawet wymagać wizyty u lekarza. Istnieje kilka domowych sposobów i prostych produktów dostępnych bez recepty, których można użyć do leczenia tego problemu. Czas jest również doskonałym lekarstwem, ale należy uważać, aby nie przesadzić z jego ilością, ponieważ z czasem może się pogorszyć.

Po zabiegu peelingu chemicznego skóra będzie sucha i popękana. W zależności od rodzaju peelingu chemicznego, który wybrałaś, proces będzie przebiegał nieco inaczej. W przypadku lekkiego peelingu chemicznego można nosić bawełniane rękawiczki i balsamy, a okłady z lodu mogą pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu. W przypadku średniego peelingu chemicznego może wystąpić zaczerwienienie, kłucie i tworzenie się skorupy. Przez kilka pierwszych dni należy stosować maść ochronną na dotknięte miejsce. Następnie należy umówić się na wizytę kontrolną u lekarza. Po zastosowaniu średniego peelingu chemicznego gojenie się uszkodzonego obszaru może trwać od siedmiu do czternastu dni. Jeśli jednak zdecydujesz się na głębszy peeling chemiczny, możesz odczuwać ból, pulsowanie i pieczenie. Niektóre peelingi chemiczne mogą powodować opuchliznę powiek.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *