Odleżyny u osób starszych jak im zapobiegać

Leczenie odleżyn różni się w zależności od stadium i głębokości rany. Odleżyny w stadium pierwszym można łatwo leczyć w domu, używając łagodnego mydła i balsamu nawilżającego. Zaawansowane odleżyny mogą wymagać pomocy medycznej. Zespół opieki zdrowotnej może zastosować roztwór soli fizjologicznej w celu oczyszczenia rany lub przykryć ją specjalnym bandażem. Mogą być także przepisane antybiotyki. Leczenie odleżyn różni się w zależności od ciężkości zakażenia.

Ćwiczenie zmniejsza szanse na powstanie odleżyn

Zapobieganie odleżynom zaczyna się od regularnej pielęgnacji skóry. Czerwone, uniesione plamy są charakterystycznym znakiem odleżyny. Objawiają się one również pęcherzami i uszkodzeniami skóry. Codziennie używaj delikatnych środków do oczyszczania skóry i środków nawilżających na bazie wody oraz unikaj dotykania ościstych miejsc. Zmiana pozycji w łóżku powinna być wykonywana przynajmniej raz na godzinę, ale częściej, jeśli pacjent nie jest w stanie się poruszać. Umożliwia to dostęp powietrza do miejsc dotkniętych chorobą.

W niektórych przypadkach ucisk wywierany na skórę ogranicza przepływ krwi do tego obszaru. Bez tego niezbędnego przepływu krwi skóra staje się podatna na uszkodzenia. Odpoczynek w łóżku pozbawia skórę tlenu i substancji odżywczych, co prowadzi do powstawania odleżyn. Skóra pacjenta przykutego do łóżka nie może się poruszać ani zmieniać pozycji, co czyni ją idealnym miejscem do powstawania odleżyn. Z drugiej strony, ćwiczenia pomagają utrzymać skórę w zdrowiu i zapobiegają powstawaniu odleżyn.

Zmiana pozycji

Jedną z najważniejszych wskazówek, jak zapobiegać odleżynom, jest ciągłe poruszanie się. Odleżyny są wynikiem zbyt dużego nacisku w jednym miejscu przez zbyt długi czas. Ruch pozwala twojemu ciału odzyskać równowagę po nacisku i utrzymuje je w zdrowiu. Nawet niewielkie ruchy mogą pomóc w zapobieganiu odleżynom. Zmieniając pozycję co kilka godzin, robisz to, co do ciebie należy, by zapobiec powstawaniu odleżyn. Oto kilka najskuteczniejszych sposobów, jak to robić.

Regularnie zmieniaj pozycję w łóżku. Zmiana pozycji jest szczególnie ważna dla osób starszych, które są podatne na odleżyny. Odleżyny są spowodowane długotrwałym uciskiem na części ciała, które nie otrzymują wystarczającej ilości krwi. Zmiana pozycji umożliwia przepływ krwi i zmniejsza ból. Pozwala też na zagojenie się rany. Jeśli podejrzewasz, że twój bliski cierpi na odleżynę, powinieneś udać się do lekarza lub pielęgniarki. Pomogą Ci oni znaleźć najlepsze rozwiązanie dla stanu Twojego bliskiego.

Odleżyny

Istnieje kilka różnych sposobów leczenia odleżyn. Usuwanie odleżyn można przeprowadzić za pomocą żywych larw, specjalnych opatrunków lub siły mechanicznej. Celem oczyszczania jest usunięcie martwej tkanki i ułatwienie gojenia się rany. Rodzaj wybranej metody zależy od ciężkości i lokalizacji owrzodzenia. W leczeniu poważniejszych przypadków czasami stosuje się kombinację metod oczyszczania. Powrót do zdrowia po usunięciu owrzodzenia zależy od pacjenta, ale zazwyczaj trwa od sześciu do dwunastu tygodni. Pacjent powinien przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji rany, aby ułatwić gojenie się rany i uniknąć zakażeń. Jeśli jakiekolwiek objawy będą się pogarszać, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W początkowym stadium odleżyny skóra nie jest uszkodzona. Dotknięte miejsce może być czerwone. Z czasem może stać się fioletowe, ciepłe i nieco twardsze niż otaczający je obszar. W późniejszych stadiach odleżyny skóra może pękać i może powstać otarcie lub pęcherz wypełniony ropą. Jest to drugie stadium odleżyny. Czas gojenia odleżyn w stadium czwartym może wynosić od trzech miesięcy do dwóch lat.

Środki przeciwbólowe

Jeśli potrzebujesz środka przeciwbólowego na odleżyny, to dobrze trafiłeś. Odleżyny to bolesne urazy spowodowane długotrwałym uciskiem na skórę. Chociaż nie ma jednego lekarstwa, istnieją sposoby leczenia i domowe sposoby, które pomagają złagodzić dyskomfort i zagoić ranę. Czytaj dalej, aby poznać niektóre z tych skutecznych sposobów leczenia. Zanim jednak spróbujesz którejkolwiek z nich, skonsultuj się najpierw z lekarzem.

Pierwszym krokiem w leczeniu odleżyn jest zapobieganie. Odleżyny to infekcje, których gojenie może trwać miesiące, a nawet lata. Jeśli nie zadziałasz wystarczająco szybko, odleżyna może przekształcić się w infekcję i wywołać objawy takie jak gorączka, ogólne osłabienie, a nawet przyspieszone bicie serca. Odleżyny są szczególnie niebezpieczne dla osób unieruchomionych, przykutych do łóżka lub nieprzytomnych, ponieważ mogą powodować uszkodzenia skóry. Aby zapobiec odleżynom, regularnie sprawdzaj stan swojej skóry i zwracaj uwagę na obszary kostne.

Leki przeciwinfekcyjne

Łóżko z odleżynami może być bolesnym i niewygodnym miejscem pobytu. Łóżka z miękką powierzchnią są lepsze w przypadku tego typu infekcji skóry, ponieważ zmniejszają nacisk na chore miejsce. Regularna zmiana pozycji również pomoże zmniejszyć nacisk na chore miejsce. Regularna zmiana pozycji pomoże także zapobiec zakażeniu. Aby zapobiec zakażeniu, chore miejsce powinno być utrzymywane w czystości podczas zmiany opatrunku.

Jeżeli odleżyny nie są leczone, mogą przejść w stadium 3 i 4. Zainfekowane odleżyny w stadium 4 są duże, czerwone, a pod nimi mogą znajdować się kości i mięśnie. Zazwyczaj są też otoczone martwą tkanką i mogą przeciekać. Odleżyny zakażone w stadium czwartym stanowią potencjalne zagrożenie życia i mogą prowadzić do innych zagrażających życiu powikłań, w tym amyloidozy, rzadkiej, śmiertelnej choroby atakującej narządy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *