Cera Naczynkowa pod lupą jak zapobiegać powstawaniu pajączków

Możesz się zastanawiać, jakie są możliwości leczenia skóry naczynkowej. Na szczęście istnieje kilka metod leczenia skóry naczynkowej. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i sposoby leczenia skóry naczynkowej. Omówimy także sposoby unikania występowania cery naczynkowej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Po przeczytaniu tego artykułu, będziesz dobrze przygotowany do podjęcia leczenia, jeśli cierpisz z powodu popękanych naczynek.

Możliwości leczenia malformacji naczynkowych

Nie ma trwałych metod leczenia malformacji naczynkowych, ale też nie znikną one same z siebie. Pierwszą metodą leczenia jest zwykle laseroterapia lub usunięcie chirurgiczne, jednak jeśli malformacje nawracają, mogą wymagać dodatkowych zabiegów. Dr Greg Levitin może zapewnić optymalne połączenie laseroterapii i chirurgii w przypadku malformacji kapilarnych. Leczenie to jest zwykle dobrze tolerowane, choć może nie być skuteczne we wszystkich przypadkach.

Wygląd malformacji kapilarnych może być trudny do opisania. Przypominają one normalne naczynia włosowate, ale mają nieprawidłowo dużą średnicę. Zmienione chorobowo naczynia krwionośne mogą nadal się powiększać i pogrubiać, przez co wydają się ciemniejsze. Niekiedy zmiany te dotyczą całej kończyny i powiększają się proporcjonalnie do ogólnego wzrostu dziecka. Możliwości leczenia malformacji kapilarnych zależą od lokalizacji i nasilenia zmian.

Niektóre malformacje kapilarne są izolowane lub związane z innymi zespołami chorobowymi. Niektóre są plastyczne, przypominają plamy porto-winowe i z czasem ulegają poprawie. Inne, takie jak naczyniak okrężny (angiokeratoma circumscriptum), są uniesionymi, brodawkowatymi zmianami. Najczęściej pojawiają się na stopie lub podudziu i często pokrywają się szorstkimi, łuszczącymi się płatami. W większości przypadków malformacje kapilarne są nieszkodliwe i ustępują samoistnie, ale powinny być zbadane przez lekarza w celu ustalenia dalszego postępowania.

W większości przypadków rozpoznanie malformacji naczyniowych opiera się na wynikach badań klinicznych, ale badanie ultrasonograficzne może pomóc w potwierdzeniu diagnozy. Podczas badania ultrasonograficznego naczynia krwionośne będą widoczne na tle normalnej tkanki. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne jest niekiedy wykonanie rezonansu magnetycznego i angiografii. Jeśli pacjent cierpi z powodu poważnej malformacji naczyniowej, jednym z możliwych sposobów leczenia jest doustny lek o nazwie sirolimus. Należy jednak pamiętać, że sirolimus ma pewne znaczące działania niepożądane.

Jeśli stan ten jest spowodowany obecnością schorzenia dziedzicznego, lekarz może zaproponować leczenie chirurgiczne. Chirurg naczyniowy może usunąć lub zmienić obszar dotknięty chorobą. Można również wykonać chirurgiczne usunięcie malformacji kapilarnej. Opcje leczenia malformacji kapilarnych mogą obejmować operację, fizykoterapię lub inne środki. Chociaż leczenie chirurgiczne jest najczęstszą opcją w przypadku malformacji kapilarnych, nie jest ono skuteczne we wszystkich przypadkach.

Przyczyny powstawania skóry naczynkowej

Jeśli Twoje dziecko ma na twarzy znamię w postaci czerwonawych naczynek, możesz się zastanawiać, co jest jego przyczyną. Być może nigdy nie brałaś pod uwagę, że Twoje dziecko może mieć malformację naczyniową. Jest to sytuacja, w której naczynia włosowate w skórze stają się nienormalnie duże, umożliwiając większy niż normalnie przepływ krwi. Te naczynia krwionośne ulegają powiększeniu i mogą powodować powstawanie plam na twarzy. Ciąża nie jest przyczyną powstawania malformacji kapilarnych, ale są one objawem innych schorzeń i mogą być bolesne. Specjalista w dziedzinie anomalii naczyniowych będzie w stanie zdiagnozować malformacje kapilarne u dzieci i opracować plan leczenia dostosowany do konkretnego stanu dziecka.

Uraz fizyczny twarzy może spowodować pęknięcie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Może to prowadzić do powstawania siniaków i wyprysków. Oprócz urazów fizycznych, rozszerzenie naczynek może być spowodowane zabiegami na twarz lub ostrą mikrodermabrazją. Osoby o wrażliwej skórze mogą również doświadczać rozszerzonych naczynek. Inną częstą przyczyną jest wyskakiwanie pryszczy ze zbyt dużą siłą.

Oprócz starzenia się, skóra naczynkowa jest wskaźnikiem niedoboru kolagenu. Wraz ze spadkiem ilości kolagenu zmniejsza się dopływ krwi do skóry i widoczne jest pęknięte naczynko. Cera naczynkowa może być dość kłopotliwa. Istnieje kilka przyczyn powstawania skóry naczynkowej, ale najważniejszą z nich jest starzenie się. Mimo swojego kosmetycznego wyglądu, skóra naczynkowa nie sygnalizuje żadnych problemów zdrowotnych.

Możliwości leczenia popękanych naczynek zależą od stopnia zaawansowania skóry naczynkowej i możliwości finansowych. Skuteczne mogą być dostępne bez recepty produkty do pielęgnacji skóry naczynkowej. Kremy z witaminą A, takie jak retinol, pomogą w gojeniu się skóry naczynkowej. Oprócz leczenia miejscowego, możesz zasięgnąć porady licencjonowanego specjalisty w dziedzinie pielęgnacji skóry, aby ustalić najlepsze rozwiązanie dla Twojej skóry. Niektórzy ludzie stosują laserowe fotoodmładzanie IPL, znane także jako intensywne światło pulsacyjne, aby zmniejszyć widoczność popękanych naczynek. Zabieg ten jest kosztowny i może być bolesny.

Istnieją również zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zapobiec pękniętym naczynkom. Po pierwsze, unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Noś odzież ochronną, kiedy tylko jest to możliwe. Unikaj także przegrzewania pomieszczeń. Nadmierne ciepło może powodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych i pękanie naczynek. Podobnie, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń, podczas kąpieli i brania prysznica używaj letniej wody. Zapobiegnie to przegrzaniu twarzy.

Objawy choroby naczyniowej

Jeśli niepokoi Cię plamka różowej skóry, możesz mieć malformacje naczyń włosowatych. Te nieprawidłowe naczynia włosowate składają się z rozszerzonych naczyń włosowatych w warstwie skóry właściwej. Plamy te często, mogą występować w dowolnym miejscu na ciele. Mają one charakter kosmetyczny i nie rozprzestrzeniają się na resztę skóry, ale w wieku dorosłym mogą ciemnieć i grubieć.

To schorzenie może dotyczyć niewielkiej liczby naczyń krwionośnych lub konkretnych narządów. W zależności od miejsca wystąpienia choroby naczyniowej, może ona mieć konsekwencje zagrażające życiu. Lekarz prowadzący oceni pacjenta na podstawie objawów i lokalizacji zmienionych chorobowo naczyń włosowatych. Zapyta o historię choroby i przeprowadzi badanie fizykalne, w zależności od rodzaju choroby naczyniowej. Oto kilka objawów, na które należy zwrócić uwagę:

W niektórych przypadkach naczynie krwionośne może zostać całkowicie zablokowane. Może to wystąpić u osób z wysokim ciśnieniem krwi lub u tych, którzy odczuwają ból w klatce piersiowej. Niektóre z tych objawów mogą być spowodowane tętniakiem brzusznym lub tętniakiem piersiowym. Stan ten może również prowadzić do innych problemów, takich jak nudności lub wymioty. Nieleczona choroba naczyniowa może prowadzić do problemów z sercem, uszkodzenia narządów, a nawet utraty kończyn.

Niektórzy ludzie mają pajączki na nogach. Są to małe, czerwone lub fioletowe pęknięcia spowodowane przez obrzęk naczyń włosowatych. W rzadkich przypadkach pajączki mogą być spowodowane wrodzonym zaburzeniem zwanym zespołem Klippela-Trenaunaya. Podobnie, zespół May-Thurnera może być wynikiem ucisku prawej tętnicy biodrowej, co zwiększa ryzyko zakrzepicy żył głębokich w lewej kończynie. Ponadto, grupa zaburzeń zwana zespołem ujścia piersiowego może prowadzić do urazów i podrażnień naczyń krwionośnych w obrębie szyi, twarzy lub pleców.

Możliwości leczenia teleangiektazji

Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych sposobów leczenia teleangiektazji skóry naczynkowej. Teleangiektazje mogą być kosmetycznie nieestetyczne, ale generalnie nie są uważane za zagrażające życiu. Opcje leczenia obejmują kamuflaż kosmetyczny, elektrodessykację i laseroterapię. Leczenie teleangiektazji będzie się różnić w zależności od przyczyny i stopnia zaburzenia.

Laseroterapia lub leczenie IPL to najczęstszy sposób leczenia teleangiektazji twarzy. Zabiegi laserowe są szybkie, skuteczne i nie wymagają dużego nakładu czasu. Po zabiegu mogą wystąpić siniaki i rumień, ale te efekty uboczne ustępują w ciągu kilku dni. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zwykle konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji. Niektórzy pacjenci mogą nawet potrzebować więcej niż jednej sesji.

Skleroterapia jest minimalnie inwazyjną metodą, która zamyka rozszerzone naczynia krwionośne. Chociaż zabiegi laserowe nie są lekarstwem na teleangiektazję skóry naczynkowej, są one bezpieczne i nie wymagają czasu rekonwalescencji. Ablacja laserowa może wymagać wielu sesji w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów. Zabieg ten może być jednak kosztowny. Niektórzy ludzie uważają, że ból związany z zabiegiem ablacji laserowej jest tego wart.

Chirurgia plastyczna jest kolejną opcją w przypadku teleangiektazji skóry naczynkowej. Operacja ta polega na usunięciu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Wymaga ona jednak długiego czasu rekonwalescencji i wiąże się ze znacznym bólem. Operacja wycięcia jest bardziej skuteczną metodą leczenia tego zaburzenia, ale dla wielu osób nie jest to najbardziej preferowana opcja. Jest to jednak również opcja, która może być bardziej inwazyjna niż inne metody.

Oprócz operacji, opcje leczenia teleangiektazji obejmują produkty stosowane miejscowo. Produkty te mogą poprawić wygląd skóry i zminimalizować ból. Jeśli obawiasz się, że teleangiektazje są bolesne, możesz spróbować leczenia miejscowego, aby zmniejszyć ich widoczność i uniknąć związanego z nimi dyskomfortu i zakłopotania. Możesz także skonsultować się z dermatologiem, jeśli uważasz, że cierpisz na tę przypadłość.

Nadmierne szorowanie twarzy może także podrażnić te naczynka. Zbyt mocne ich szorowanie może doprowadzić do pęknięcia naczynek. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce i urazy twarzy to również czynniki, które mogą prowadzić do pękania naczynek. Czynnikiem sprzyjającym temu schorzeniu jest genetyka, a Twój typ skóry może być bardziej podatny na to schorzenie. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia najlepszej opcji leczenia teleangiektazji skóry naczynkowej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *