Jak pozbyć się trądziku sprawdzone zabiegi i kosmetyki

Nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy to dwa główne rodzaje związków chemicznych stosowanych w leczeniu trądziku. Związki te są dobrze tolerowane przez większość ludzi i mają bardzo niewiele skutków ubocznych. Dla niektórych osób silniejszy produkt może okazać się lepszy, jednak jego łagodniejsza wersja może być równie skuteczna i mieć mniej skutków ubocznych. Ponadto wiele osób cierpiących na trądzik przysięga na rezultaty tych zabiegów. Aby pomóc Ci zdecydować, który sposób leczenia jest dla Ciebie najlepszy, przeczytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat tych dwóch głównych składników.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest dobrą opcją leczenia trądziku, ponieważ działa poprzez odblokowywanie porów i rozbijanie wiązań między martwymi komórkami skóry a sebum, które jest rodzajem oleju produkowanego przez skórę. Kwas ten działa szczególnie dobrze w leczeniu zaskórników białych i czarnych, które są spowodowane nadmiarem sebum, bakterii i oleju. Działa on również poprzez obkurczanie i zatykanie porów, co jest korzystne dla zmniejszenia rozmiaru istniejących pryszczy i zapobiegania powstawaniu przyszłych.

W zależności od stopnia nasilenia trądziku może być konieczne zastosowanie więcej niż jednej kuracji przeciwtrądzikowej z kwasem salicylowym. Chociaż kwas salicylowy nie jest najskuteczniejszym lekiem na trądzik, skutecznie pomaga innym składnikom zwalczającym trądzik wniknąć w głąb skóry. Jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu zawierającego kwas salicylowy należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie jesteś pewna, czy kwas salicylowy jest dla Ciebie odpowiedni, zacznij od wypróbowania niewielkiej ilości produktu na niewidocznym obszarze. Następnie możesz stosować go bardziej regularnie na obszarze, na którym pojawił się trądzik.

Innym skutkiem ubocznym stosowania kwasu salicylowego jest podrażnienie skóry. Może on powodować suchość, łuszczenie lub zaczerwienienie. Z tego powodu nie jest on dobrym wyborem dla osób o wrażliwej skórze. Kobiety w ciąży i osoby stosujące leki rozrzedzające krew powinny unikać stosowania produktów zawierających kwas salicylowy. Jeśli jednak szukasz łagodnego sposobu leczenia trądziku, kwas salicylowy może być doskonałym wyborem.

Jedną z najlepszych cech kwasu salicylowego jest to, że jest bezpieczny w codziennym użyciu, a jednocześnie skuteczny w leczeniu trądziku. Pomaga on również utrzymać pory w czystości i zapobiega powstawaniu kolejnych wykwitów. Jednak nadal najlepiej jest stosować go w ilości wielkości ziarnka grochu, ponieważ zbyt duża ilość może podrażnić skórę. Kwas ten jest chemicznym środkiem złuszczającym i nie musisz go wcierać, więc po jego użyciu dokładnie umyj twarz.

Jedną z wad kwasu salicylowego jest to, że nie jest on zalecany dla osób o wrażliwej skórze i powinien być stosowany tylko na obszarach dotkniętych trądzikiem. Kolejną wadą jest to, że nie działa on natychmiast. Wyjaśnienie trądziku może potrwać kilka tygodni, a w tym czasie może pojawić się więcej zmian trądzikowych. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować kwas salicylowy przez co najmniej osiem tygodni. Zazwyczaj potrzeba od 8 do 12 tygodni codziennego stosowania, aby zobaczyć widoczne rezultaty.

Jeśli martwisz się o skutki uboczne kwasu salicylowego, musisz wiedzieć, że peeling chemiczny może poparzyć skórę. W większości przypadków jest to nieszkodliwy i tymczasowy efekt uboczny. Jeśli jednak jesteś uczulona na kwas salicylowy, powinnaś natychmiast zaprzestać jego stosowania. Może również wystąpić pokrzywka, trudności w oddychaniu lub opuchlizna twarzy. Jeśli niepokoi Cię wrażliwość Twojej skóry, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetyczką, aby ustalić najlepszy sposób leczenia Twojego stanu.

Nadtlenek benzoilu

Jeśli masz wrażliwą lub suchą skórę, najlepszy może okazać się preparat zawierający nadtlenek benzoilu. Jego działanie polega na szorowaniu wierzchniej warstwy skóry. Zacznij od niskiego stężenia. W razie potrzeby dawkę płynu można zwiększyć. Po zastosowaniu preparatu należy osuszyć zmienione chorobowo miejsce. Nie należy go nigdy stosować na odsłoniętą skórę, taką jak twarz, ponieważ może wybielić włosy lub spowodować odbarwienie odzieży.

Nadtlenek benzoilu jest doskonałym środkiem do leczenia trądziku, ponieważ działa poprzez zabijanie bakterii i odblokowywanie porów. Pomaga również usuwać martwe komórki skóry i nadmiar sebum. Nadtlenek benzoilu jest szczególnie skuteczny w przypadku trądziku zapalnego, który charakteryzuje się występowaniem krost lub dużych, zaognionych pryszczy. Należy jednak pamiętać, że nadtlenek benzoilu nie jest skuteczny w leczeniu białych i czarnych zaskórników. Jeśli masz wągry i zaskórniki, lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie produktu zawierającego kwas salicylowy lub retinoidu.

Nadtlenek benzoilu jest skutecznym składnikiem niektórych produktów do mycia twarzy. Nadtlenek benzoilu pomaga wysuszyć tłustą skórę i może również zmniejszyć stan zapalny. Najpopularniejsze środki dostępne bez recepty to żele, płyny do mycia twarzy i toniki, które zawierają nadtlenek benzoilu. Produkty te są skuteczne w leczeniu trądziku i są dostępne bez recepty.

Nadtlenek benzoilu nie jest lekiem na trądzik. Nadtlenek benzoilu jest skuteczny w leczeniu trądziku, ale nie jest magiczną kulą. W przypadku większości osób potrzeba miesiąca, aby zaczął on działać. Jednak aby uzyskać najbardziej spektakularne efekty, może upłynąć nawet dwa lub cztery miesiące. Jeśli leczenie zostanie przerwane, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz może przepisać silniejsze preparaty nadtlenku benzoilu, aby pomóc w oczyszczeniu skóry.

Nadtlenek benzoilu jest doskonałym lekiem przeciwtrądzikowym, ale może mieć niepożądane skutki uboczne. Stosowany w połączeniu z kwasem salicylowym, nadtlenek benzoilu może powodować, że skóra staje się bardziej wrażliwa. Nadtlenek benzoilu może również powodować podrażnienie skóry, jeśli jest stosowany zbyt często. Przed użyciem jakiegokolwiek produktu na trądzik należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nadtlenek benzoilu można stosować na skórę raz lub dwa razy dziennie. Chociaż niektórzy uważają go za drażniący, preparaty na bazie wody są najmniej drażniące i nie tracą skuteczności. Nadtlenek benzoilu może powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, ale zdarza się to rzadko. Objawy to na ogół swędzenie, kłucie lub pieczenie. Jest to substancja kategorii C w ciąży, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania jej na twarz.

Należy uważać, aby nie przesadzić z ilością nadtlenku benzoilu na twarzy. Kuracja będzie skuteczna tylko wtedy, gdy będziesz ją regularnie oczyszczać. Dobrym początkiem jest stosowanie płynu do mycia twarzy zawierającego ten składnik. Nałożenie łagodnego kremu nawilżającego przed snem może pomóc złagodzić ewentualne przesuszenie. Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem nadtlenku benzoilu użyć filtra przeciwsłonecznego, zwłaszcza jeśli Twoja skóra jest wrażliwa.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy jest silnym chemicznym środkiem złuszczającym, który wspomaga naturalny proces złuszczania skóry. Pomaga on również skórze zachować wilgoć. Stosowanie innych produktów przeciwtrądzikowych lub nakładanie kremu czy balsamu zawierającego kwasy AHA może spowodować, że skóra stanie się zbyt sucha, co stworzy doskonałe warunki do powstawania wyprysków trądzikowych. Z tego powodu kwas glikolowy przeciwdziała wysuszeniu skóry, które może być skutkiem tych zabiegów.

Istnieją pewne ważne środki ostrożności podczas stosowania kwasu glikolowego w leczeniu trądziku. Nigdy nie należy stosować peelingów z kwasem glikolowym na skórę, która była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub jeśli masz aktywną infekcję skóry. Kwas glikolowy jest wchłaniany przez skórę, dlatego kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania. Jeśli jednak masz trądzik, można go połączyć z innymi metodami leczenia, aby poprawić stan skóry.

Najlepszym sposobem stosowania kwasu glikolowego jest leczenie miejscowe. Jego pH wynosi około 4, co jest zbliżone do pH skóry. Wyższe stężenie kwasu glikolowego jest zwykle zarezerwowane dla zabiegów punktowych i powinno być stosowane wyłącznie pod nadzorem dermatologa. Te kremy i mleczka nigdy nie powinny być stosowane bezpośrednio na twarz, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo poparzenia lub podrażnienia skóry.

Skuteczność kwasu glikolowego różni się u poszczególnych osób, a także w zależności od ilości stosowanego kwasu. Łagodny peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego może trwać nawet miesiąc, podczas gdy bardziej agresywny zabieg może trwać zaledwie tydzień. Z kolei peeling profesjonalny działa znacznie szybciej i daje widoczne rezultaty w ciągu kilku tygodni. Efekty działania peelingu chemicznego nie są jednak trwałe, więc upewnij się, że stosujesz go prawidłowo.

Inną zaletą kwasu glikolowego jest to, że jego masa cząsteczkowa jest niewielka. Z tego powodu łatwiej wnika w skórę niż inne kwasy, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej miękka. Nawet jeśli poczujesz mrowienie, po prostu spłucz go i stosuj dalej! Kwas glikolowy jest dla wielu osób dobrym sposobem na pozbycie się trądziku.

Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas stosowania produktów z kwasem glikolowym, ponieważ zwiększa on wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Jeśli jesteś początkującą użytkowniczką tego chemicznego środka złuszczającego, powinnaś stosować niskie stężenie i stopniowo zwiększać swoją tolerancję na ten środek. Ponadto należy przestrzegać zaleceń podanych na etykiecie i skonsultować się z dermatologiem przed zastosowaniem wysokiego stężenia.

Kwas salicylowy jest popularną alternatywą dla kwasu glikolowego. Jest to kwas rozpuszczalny w olejach, który przenika do niższych warstw skóry i najlepiej sprawdza się w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Chociaż może być wysuszający, nie piecze tak jak kwas glikolowy. Jest również mniej wrażliwy na światło niż kwas salicylowy. Chociaż kwas glikolowy jest doskonałym środkiem do leczenia trądziku, może powodować, że skóra staje się sucha i zaczerwieniona.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *