Jeśli masz ten typ cery, wymaga on szczególnej troski z Twojej strony. Pielęgnacja cery naczynkowej w domu jest możliwa i skuteczna pod warunkiem, że będziesz znać jej zasady. Nie wszystkie zabiegi i kosmetyki będą jej służyć. Czego unikać? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci odżywić i wzmocnić delikatną skórę.
Kiedy mamy do czynienia z cerą naczynkową?
Cerę naczynkową najczęściej mają osoby z jasną karnacją. Jeśli zauważyłaś na swojej skórze delikatny rumień, który powiększa się i czerwienieje pod wpływem mrozu lub silnego słońca, a na dodatek na nosie dostrzegasz nieestetyczne „pajączki”, to znak, że masz do czynienia z rozszerzonymi naczynkami.
Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne tuż pod powierzchnią skóry są zbyt kruche i delikatne. Co za tym idzie – są bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Jeśli dołożyć do tego zbyt nieprzemyślaną domową pielęgnację, możesz latami zmagać się z przykrymi objawami. Jak im zaradzić?
Pielęgnacja cery naczynkowej w domu – poznaj jej reguły
Pielęgnacja domowa cery naczynkowej powinna składać się z kilku ważnych etapów.
- Demakijaż
Pod lupę weź przede wszystkim codzienne oczyszczanie twarzy. Brud i resztki makijażu mogą wnikać w głąb skóry i mocno ją podrażniać. Oczyszczaj skórę zarówno rano, jak i wieczorem. Nie trzyj jej przy tym na siłę – może to tylko zmagać problemy. Do pielęgnacji stosuj płyny micelarne lub mleczka na bazie naturalnych składników, których składniki same „absorbują” cząstki zanieczyszczeń.
- Wzmacnianie
Kolejnym etapem w domowym programie pielęgnacji cery naczynkowej jest codzienne odżywianie skóry. Możesz skorzystać z gotowych kosmetyków, albo sama stworzyć naturalne maseczki, emulsje lub kremy do cery naczynkowej. Pomocne będą przede wszystkim dobrze znane w Polsce rośliny i zioła. Sięgnij na przykład po dziką różę. Olejek tłoczony z jej owoców wzmacnia naczynia włosowate i dostarcza skórze mnóstwo witaminy C. Podobnie zadziała wyciąg z kasztanowca lub arniki.
- Tonizowanie i łagodzenie
Twarz możesz przemywać od czasu do czasu wodą po zaparzonym rumianku. Wyciąg łagodzi podrażnienia i pomaga przywrócić skórze zdrowy kolor.
Pielęgnacja cery naczynkowej a kosmetyki – co wybrać?
Pielęgnacja domowa cery naczynkowej to także optymalnie dopasowane do Twojej cery kosmetyki, które nie tylko nie podrażnią wrażliwej skóry, ale też głęboko ją nawilżą i wzmocnią. W swojej kosmetyczce powinnaś znaleźć miejsce m.in. na dobry płyn micelarny, który szybko oczyści cerę i doda skórze blasku, na przykład płyn do cery wrażliwej i naczynkowej, który nie zawiera drażniącego alkoholu i środków zapachowych – np. Bioderma Sensibio AR H2O.
Przydatne mogą okazać się też kremy korygujące zaczerwienienia na twarzy. Szukaj produktów z dodatkiem zielonego pigmentu, który skutecznie maskuje przebarwienia (jak chociażby hypoalergiczny krem redukujący zaczerwienienia Capillin lub Lierac Rosilogie).
Kojący wpływ na cerę
Rumień możesz też zmniejszyć dzięki regularnemu stosowaniu intensywnej kuracji na miejscowe zaczerwienienia, np. La Roche-Posay Rosaliac AR Intense. Woda termalna, którą zawiera kosmetyk, koi i zapobiega podrażnieniom. Raz w tygodniu zafunduj swojej twarzy maseczkę korygująco-regenerującą z tym składnikiem (możesz sięgnąć po Avene Antirougeurs).
Bez względu na to, który produkt wybierzesz, czytaj składy kosmetyków i unikaj tych, w których znajdują się parabeny, sztuczne konserwanty, substancje zapachowe czy oleje sylikonowe. Taka mieszanka substancji może niszczyć Twoją i tak już wrażliwą cerę.
Co jeszcze może zaszkodzić skórze naczynkowej? Unikaj jak ognia mechanicznych, gruboziarnistych peelingów i zabiegów z wykorzystaniem kwasów. Zamiast tego, przekonaj się do łagodnych roślinnych enzymów i delikatnie natłuszczających preparatów. Stosuj je zwłaszcza, gdy pogoda daje się we znaki: jest mroźnie, wietrznie lub zbyt słonecznie.