Skóra na dłoniach pęka z różnych powodów. Może to być jej „naturalna” suchość, brak właściwej pielęgnacji lub podrażnienia (np. po detergentach). Brzydkie i często bolesne rany prawdopodobnie nie raz spędziły sen z powiek wielu z nas. Jak ustalić dokładną przyczynę problemów i troszczyć się o piękne dłonie?
Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny
Zanim zdecydujesz się na radykalne kroki w pielęgnacji dłoni, warto wcześniej ustalić dokładną przyczynę przesuszenia i pękania skóry. Czasem wystarczy zmienić swoje codzienne nawyki, by na dobre przywrócić jej miękkość i aksamitną gładkość. Co zatem szkodzi Twoim dłoniom?
- Używanie detergentów bez zabezpieczenia
Jeśli często zmywasz lub sprzątasz mieszkanie chemicznymi środkami, skóra Twoich dłoni chłonie szkodliwe składniki jak gąbka. Powoduje to często nieodwracalne zniszczenia w jej głębszych warstwach.
- Silny mróz i wiatr
Nagłe zmiany temperatury to największy wróg wrażliwej skóry, również tej na dłoniach. Naskórek reaguje też na promieniowanie UVA i UVB. Pamiętaj o tym szczególnie latem lub gdy wybierasz się na egzotyczne wakacje.
- Choroby dziedziczne lub na tle alergicznym
Łuszczyca, egzema, wysypka mogą nasilać objawy związane z suchością skóry. W takim wypadku niezbędna jest porada dermatologa, który dobierze odpowiedni sposób leczenia choroby.
- Nieprawidłowa pielęgnacja
Często zapominasz o kremie do rąk? Nie wycierasz dokładnie mokrych dłoni po umyciu? Proste błędy mogą kosztować Cię sporo bólu i wyrzeczeń. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego postaw na profilaktykę i otocz swoje dłonie należytą troską.
Jak zapobiegać przesuszaniu się skóry dłoni?
Dbanie o dłonie to złożony proces. Nie wystarczy smarować skóry natłuszczającym kremem i oczekiwać dobrych rezultatów, gdy na co dzień, zwłaszcza w chłodne dni, nie przepadasz za noszeniem rękawiczek. Od czego więc zacząć, by osiągnąć wymarzone efekty?
Po pierwsze: ochrona
Za każdym razem, gdy zmywasz naczynia, myjesz podłogę lub czyścisz meble, zakładaj gumowe rękawice. Nie rób wyjątku, nawet wtedy, gdy czynność zajmie Ci dosłownie chwilę. Zimą nie ruszaj się z domu bez rękawiczek, a latem stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.
Sucha pękająca skóra na dłoniach: jak dobrać kosmetyki?
Zawsze miej pod ręką krem lub zwykłą oliwkę dla dzieci. Dłonie powinno się smarować przynajmniej kilka razy dziennie (kosmetyki szybko ścierają się z powierzchni skóry).
Postaw na naturalne kosmetyki na bazie wody termalnej, np. Eau Thermale Avene Cicalfate lub Uriage Eau Thermale Bariederm, które pomogą zregenerować skórę i przywrócić jej elastyczność. Efekt niewidocznych, ochronnych rękawiczek możesz uzyskać wybierając produkty dla mocno podrażnionych i zniszczonych dłoni, jak chociażby La Roche-Posay Cicaplast Mains czy krem regenerujący A-Derma. W składzie kosmetyków szukaj też naturalnych składników, jak alantoiny, olejku arganowego lub masła shea (znajdziesz je m.in. w skoncentrowanym kremie do rąk Palmer’s).
Pękająca skóra na dłoniach – kiedy wymaga leczenia?
Może zdarzyć się też tak, że pęknięcia na skórze będą trudne do wyleczenia tradycyjnymi sposobami. Jeśli mimo regularnej pielęgnacji i środków ostrożności Twoje dłonie wciąż pozostają suche, często „otwierają się” na nich nowe bolesne rany, a skóra wygląda po prostu nieestetycznie — koniecznie poproś o radę lekarza dermatologa. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie sposoby leczenia nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach.
Wzmacniaj skórę od wewnątrz
Zimą nie zapominaj o bogatej w witaminy i minerały diecie. Różnorodne menu dostarcza organizmowi komplet cennych składników, dzięki którym komórki ciała szybciej się regenerują. Ma to ogromny wpływ również na kondycję Twojej skóry. Wzbogać jadłospis w produkty z witaminą E, A, kwasem foliowym, a także cynkiem, krzemem, miedzią i żelazem (np. orzechy, oleje roślinne, morskie ryby, zielone warzywa).
Dłonie to Twoja wizytówka. Mogą zwracać uwagę swoim pięknem, ale równie łatwo mogą też niszczyć cały efekt zadbanego wyglądu. Warto poświęcić im nieco więcej uwagi, bez względu na porę roku i rodzaju codziennych aktywności.