Szare mydło jest znane od wielu pokoleń jako środek na wszystko – nadaje się zarówno do mycia czy prania, jak i do stosowania np. w chorobach skóry. Wiele osób z trądzikiem i ropiejącymi ranami sięga właśnie po szare mydło. Właściwości lecznicze tego kosmetyku są ogromne, a wszystko to dzięki dobremu składowi. Na czym polega jego skuteczność?
Jaki skład ma prawdziwe szare mydło?
Szare mydło powraca do łask. Kiedyś stosowały je nasze mamy i babcie, a później dużą popularnością zaczęły cieszyć się mydła kuszące zapachem i kolorem. Jak się okazuje, dla Twojej skóry korzystniejsze jest jednak szare mydło. Jego skład jest o wiele lepszy od kosmetyków znanych marek.
Jest ono całkowicie bezzapachowe i nie zawiera konserwantów, a co za tym idzie – nadaje się do stosowania przez alergików. Na rynku jest wiele rodzajów tego kosmetyku. W składzie klasycznego szarego mydła znajdziesz: sole potasowe, kwas cytrynowy, chlorek sodu, kwasy karboksylowe i glicerynę.
Jak działa szare mydło? Właściwości lecznicze kosmetyku
Szare mydło nadaje się przede wszystkim dla osób z problematyczną cerą i skórą – zmagających się z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry czy alergiami na środki chemiczne. Jeśli taką masz, skład szarego mydła nie wywoła u Ciebie podrażnień. Dodatkowo, ze względu na sole potasowe, szare mydło bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i nie pozostawia na skórze żadnego osadu, który bywa przyczyną kłopotliwego swędzenia i dyskomfortu.
O ile szare mydło sprawdzi się w walce z nadmiernym wydzielaniem sebum czy trądzikiem, o tyle atopowa skóra będzie potrzebowała dokładnego nawilżenia. Jeśli jesteś atopikiem, po użyciu szarego mydła koniecznie stosuj apteczny balsam lub krem nawilżający.
Szare mydło na ropiejące rany. Precz z bakteriami!
Szare mydło na ropiejące rany to bardzo dobry wybór. Działa ono bowiem antybakteryjnie. Skutecznie zwalcza drobnoustroje, które mogą spowodować zakażenie. Stąd jego szerokie zastosowanie w walce z trądzikiem i atopowym zapaleniem skóry, które może wywoływać wysypkę i rany. Szare mydło polecane jest również personelowi medycznemu w szpitalach jako środek do mycia rąk.
Kosmetyk ten dodatkowo łagodzi podrażnienia, koi zaczerwienioną skórę i przyspiesza gojenie. Regularne okłady z roztworu szarego mydła odkażają rany i, „ściągając” skórę, przyspieszają gojenie. Przemywanie lub kąpiele w szarym mydle polecane są też np. młodym mamom, osobom po operacjach czy osobom chorującym na czerniaka oraz chłoniaka.
Jak długo moczyć ranę w szarym mydle?
Roztwór z szarego mydła sprawdza się np. przy skaleczeniach, obrzękach i pęcherzach na stopach. Jak go wykonać?
Wystarczą 3-4 litry ciepłej wody i łyżka mydła. Jedno połącz z drugim i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia się mydła. Ważne, by woda nie była zbyt gorąca – zbyt ciepła woda może dodatkowo podrażnić ranę. Odczekaj, aż woda przestygnie. Jak długo moczyć ranę? Kwadrans wystarczy, by mydło zadziałało kojąco i regenerująco.
Nie daj się oszukać!
Wraz z modą na produkty ekologiczne i naturalne środki do pielęgnacji do łask wróciło szare mydło. Trudno jednak znaleźć na rynku specyfik ze składem pamiętającym czasy naszych babć. Przed zakupem dokładnie czytaj etykietę i kupuj mydło o podstawowym składzie, np. Barwa szare mydło Barwa. Mydło naturalne z nanosrebrem pomoże Ci z kolei szybko wygoić ropiejące rany i ukoić skórę.
Szare mydło to niepozorny i rzadko reklamowany, ale wart Twojej uwagi kosmetyk, obecny z reguły na dolnych półkach w drogeriach. Mimo, że nie ma on marketingu takiego jak jego pięknie pachnąca konkurencja, jest jednak o wiele bardziej skuteczny i poza higieną, służy też zdrowiu. Jego dodatkową zaletą, o której warto wspomnieć jest niska cena – z pewnością możesz sobie na niego pozwolić.