Cellulit to typowo kobieca, powszechna przypadłość – „pomarańczowa skórka” może się pojawić nawet, jeśli jesteś szczupła i ćwiczysz. Pojawiają się więc pytania – dlaczego ta dolegliwość nie dotyka mężczyzn? Skąd się bierze? Jakie są skuteczne metody usunięcia cellulitu? I czy w ogóle da się go wyeliminować na stałe?
Przyczyny powstawania cellulitu
Pomarańczowa skórka pojawia się wtedy, gdy w Twoim ciele dochodzi do zaburzeń mikrokrążenia, co oznacza, że krew nie rozprowadza się równomiernie. Powstają obrzęki, a równocześnie pogarsza się metabolizm. Jeśli zauważyłaś na udach lub ramionach nieestetyczne grudki, być może przyczyna tkwi w układzie hormonalnym.
Winna może być też znaczna nadwaga, niezdrowa dieta, brak ruchu czy odwodnienie. Na szczęście z tym przy odrobinie samozaparcia możesz sobie poradzić.
Komu może się przytrafić?
O swoją skórę powinny zatroszczyć się w szczególności kobiety, które przybierają na wadze bez oczywistego powodu. To one są najbardziej narażone na pojawienie się pomarańczowej skórki. Jeśli ten problem Cię dotyczy, zbadaj u lekarza poziom hormonów. Temat cellulitu nieobcy jest też paniom oczekującym dziecka, a także osobom, które nie potrafią odmówić sobie ciężkostrawnych dań, fast foodów i słodzonych napojów. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, licz się z tym, że prędzej czy później cellulit może doskwierać też Tobie.
Cellulit u mężczyzn i kobiet – skąd biorą się różnice w wyglądzie ciała?
Problemy z pomarańczową skórką to temat, który jest zdominowany przez kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Różnice wynikają m.in. z różnic w budowie tkanki tłuszczowej. Ważnym elementem jest też gospodarka hormonalna. Za powstawanie cellulitu w głównej mierze odpowiada żeński hormon – estrogen. Pojawienie się grudek na ciele mężczyzn wiąże się głównie z przyjmowaniem estrogenu, np. przy terapiach antynowotworowych.
Naturalne sposoby na zwalczenie cellulitu
Kobiety od lat starają się zapobiegać cellulitowi. Niektóre z nich sięgają po bardziej radykalne metody (np. chirurgiczne zabiegi na cellulit), zaś inne wolą czerpać z mądrości babć i stosować bardziej przyjazne dla ciała metody. Pomarańczową skórkę na pośladkach, udach, ramionach, łydkach lub brzuchu możesz zmniejszyć dzięki masażom. Regularne pobudzanie krążenia w newralgicznych miejscach pomoże „wyrównać” tkankę tłuszczową pod skórą. Warto, by masaż stał się Twoim codziennym nawykiem i rytuałem. Fakt, że udało Ci się zwalczyć grudki, nie oznacza, że już nigdy nie wrócą. Innym, dość często stosowanym pomysłem na wygładzenie skóry jest peeling kawowy na cellulit. Kofeina pobudza naczynia krwionośne do pracy, a zmielone ziarna dodatkowo złuszczają naskórek.
Po jakie kosmetyki warto sięgnąć?
Jeśli od lat zapobiegasz skórce pomarańczowej za pomocą diety i ćwiczeń, ale co jakiś czas dostrzegasz na ciele drobne fałdki i zgrubienia, być może najwyższy czas sięgnąć po dodatkową pomoc – kosmetyki antycellulitowe. W kanonie produktów znajdziesz m.in. kremy na cellulit (np. Elancyl Cellu Slim Night do stosowania na noc), balsamy na cellulit, peelingi i pobudzające krążenie w skórze żele pod prysznic.
Mocniejsze antycellulitowe uderzenie zapewni skórze skoncentrowany kosmetyk z takimi składnikami jak m.in. kofeina, wyciąg z bluszczu, mikroalgi czy polifenole. Kurację antycellulitową wzmocni serum modelujące, np. Nuxe body, zawierające naturalne składniki do walki z tkanką tłuszczową.
Kiedy zażywać suplementy na cellulit?
Czy tabletki na cellulit mogą w ogóle być skuteczne? Jeśli marzysz o tym, by rozprawić się z nim za pomocą jednego preparatu, to daremne marzenie. Do tej pory nikt nie wymyślił „złotego środka”, suplementu diety, który w 100% usuwa cellulit. Jeśli jednak sporo ćwiczysz, odżywiasz się zdrowo i dbasz o nawodnienie organizmu, tabletki i kapsułki ze składnikami regenerującymi skórę nie zaszkodzą, a mogą przybliżyć Cię do celu, jakim jest piękne i jędrne ciało.