Alergia może Cię dopaść w każdym momencie, nawet jeśli do tej pory sądziłeś, że nie jesteś na nic uczulony. Obecnie uważa się ją za jedną z najczęstszych na świecie chorób cywilizacyjnych. Objawy alergii mogą być bardzo różne – często dotyczą zmian skórnych. Jak złagodzić wysypkę, swędzenie i pieczenie? Czy domowe sposoby mogą przynieść ulgę skórze?
Problemy alergika
Życie z alergią nie należy do najprostszych. Unikanie alergenów nie zawsze jest możliwe, tym bardziej że uczulać może dosłownie wszystko. Zwłaszcza wiosną i latem, gdy kwitnie wiele roślin, intensywne pylenie daje się we znaki wielu alergikom. Istnieje też ogromna liczba alergenów, które dokuczają nam niezależnie od pory roku i pogody (np. roztocza, kurz, sierść zwierząt, niektóre pokarmy).
Alergia zazwyczaj objawia się szeregiem rozmaitych dolegliwości. Jednym z częstszych i bardziej dokuczliwych są zmiany na skórze. Skórne objawy alergii to np. wysypka (zobacz: Mam wysypkę! Czy to skórny objaw alergii?), zaczerwienienia, pęcherze i pokrzywka. Objawy te nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale też uprzykrzają życie: swędzą, nie pozwalają o sobie zapomnieć i sprawiają spory dyskomfort. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na radzenie sobie z dokuczliwymi objawami alergii, które pojawiają się na Twojej skórze.
Skórne objawy alergii – jak sobie z nimi radzić?
Alergiczna choroba skóry jest dolegliwością przewlekłą. Niezbędna jest właściwa i długotrwała pielęgnacja skóry. To jedyna droga do złagodzenia i zahamowania dalszych objawów alergii. Na początek wystarczy, że zrezygnujesz z długich gorących kąpieli na rzecz chłodnych pryszniców. Chłodna woda złagodzi uczucie swędzenia i pieczenia. Częste prysznice pomogą też zmyć z ciała drażniące je alergeny. Jeśli szukasz ukojenia w wodzie i chłodne prysznice przestały Ci wystarczać albo nie chcesz całkiem rezygnować z kąpieli w ciepłej wodzie – przyrządź sobie kąpiel z dodatkiem płatków owsianych.
Ważną rolę odgrywa odpowiednie nawilżenie skóry. Jeśli skóra jest przesuszona, wszelkie zmiany alergiczne będziesz odczuwał dużo intensywniej. Pomoże codzienne wmasowywanie w skórę olejku migdałowego lub oliwy z oliwek. Oliwa nie tylko doskonale wpłynie na odpowiednie nawilżenie skóry, ale też przyniesie ulgę przy wysypce. Zmiany skórne złagodzi też proszek do pieczenia. Wystarczy, że posypiesz dotknięte nimi miejsce.
Innym znanym już od pokoleń sposobem na alergiczną wysypkę jest rumianek. Przemyj skórę naparem z rumianku, żeby zmniejszyć zaczerwienienie i złagodzić uczucie swędzenia.
Jednym z bardziej powszechnych domowych sposobów na alergię jest też wapno musujące. Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś je pił, ale ulgę przyniesie też nasączenie nim gazika i przemycie wysypki na skórze.
Jako alergik zadbaj też o swoją odporność. Jedzenie cytrusów i spożywanie innych produktów bogatych w witaminę C pomoże Ci nie tylko walczyć z wysypką, która już się pojawiła, ale też zapobiegać jej nawrotom.
Jeśli alergia nadal nie ustępuje, problemem mogą być mydła i kosmetyki do pielęgnacji skóry, które dodatkowo ją podrażniają. Dlatego na czas walki z alergią skórną pomyśl o zmianie mydła na hipoalergiczne (np. naturalne, ziołowe, szare itp.). Warto wypróbować również bezzapachowe kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt – są dużo delikatniejsze niż produkty dla dorosłych.
Skórne objawy alergii: kiedy do lekarza?
Alergiczne objawy skórne są bardzo dokuczliwe i niekomfortowe, ale niegroźne dla zdrowia. W większości przypadków z powodzeniem poradzisz sobie z nimi w domu. Czasem jednak warto mimo wszystko odwiedzić specjalistę: alergologa lub dermatologa. Zasięgnij opinii lekarza zwłaszcza jeśli wysypka, zaczerwienienia i inne objawy utrzymują się i nasilają pomimo starannej pielęgnacji. Pamiętaj również, aby unikać drapania swędzącej skóry – w ten sposób przyspieszasz rozprzestrzenianie się objawów i zwiększasz ryzyko infekcji.